Čočkovitý mrak, Měsíc, Mars a Venuše na jednom podařeném snímku

05.03.2015 - Martin Reichman


Reklama

Původně se Nuno Serrăo, z portugalské Madeiry, těšil na snímek konjunkce Marsu a Venuše. Zatažená obloha mu ale naplánované focení znemožnila. Hned druhý den ale ulovil mnohem neobvyklejší obrázek – nádherně vybarvený čočkovitý (lentikulární) mrak. Neobvyklé mračno na jeho snímku zespodu osvětluje Slunce a vykresluje na něm spletité vzory stínů a vrstev.

Při bližším pohledu na snímek je patrné, že kromě extravagantního mračna Nuno Serrăo vyfotil dorůstající Měsíc i původně plánované planety. Venuše je na snímku vertikálně pod Měsícem a vpravo od ní se nachází drobná tečka reprezentující Mars.

Časosběrné video zobrazující dynamiku lentikulárního mračna:

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Nuno Serrăo

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907