Reklama


Columbia: První mise raketoplánu

12 . 4 . 1981

Reklama

Přesně dvacet let po letu Jurije Gagarina vesmír dobývají i Spojené státy americké. Do vesmíru startuje raketoplán Columbia k misi STS-1.

Dvoudenní mise s astronauty Johnem Youngem a Robertem Crippenem na palubě měla jediný hlavní cíl: provést kompletní test raketoplánu v kosmickém prostředí, úspěšně odstartovat a vrátit se na Zemi. Jediným vynášeným nákladem byl systém DFI s množstvím senzorů a měřících zařízení pro zaznamenání všech dat, údajů a také úrovní vibrací, přetížení atd. při startu, letu po oběžné dráze a přistávání.

Mise byla splněna úspěšně, byť astronauti malý seznam s anomáliemi na Zemi přivezli. Při zážehu pomocných motorů SRB na pevné palivo při startu byl například poškozen tepelný štít Columbie.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lovci mamutů se vyhýbali studeným jeskyním – naopak si stavěli teplé domy, kde mohli chodit polonazí.

Zajímavosti

Jed vylučovaný ropuchou coloradskou, která dorůstá až do délky 19 centimetrů a živí se mimo jiné i malými hlodavci, způsobuje intenzivní psychedelické stavy.

Věda

Škola má být zábava

A pokud není, zábavná by měla být alespoň cesta do ní. Není pochyb, že mladí studenti z nejmenovaného místa v Súdánu si vzrušení na rozbitých silnicích užijí až až. Jedna z nejchudších zemí subsaharské Afriky přesto úspěšně bojuje s negramotností: za posledních deset let se podařilo do škol dostat o třetinu více dětí. Nyní dostane základní vzdělání alespoň 80 % z nich.

Revue

Ultrafialové ultra hluboké pole z roku 2014

Vesmír

Královský pár často navštěvoval místa poškozená bombardováním, tentokrát si však vzali Němci na mušku jejich palác.

Válka

Římský palác Farnese na dobové rytině. Takhle mohl vypadat, když si ho chodil prohlížet Ferdinand August na své druhé kavalírské cestě.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907