Columbia: První mise raketoplánu

12 . 4 . 1981

Reklama

Přesně dvacet let po letu Jurije Gagarina vesmír dobývají i Spojené státy americké. Do vesmíru startuje raketoplán Columbia k misi STS-1.

Dvoudenní mise s astronauty Johnem Youngem a Robertem Crippenem na palubě měla jediný hlavní cíl: provést kompletní test raketoplánu v kosmickém prostředí, úspěšně odstartovat a vrátit se na Zemi. Jediným vynášeným nákladem byl systém DFI s množstvím senzorů a měřících zařízení pro zaznamenání všech dat, údajů a také úrovní vibrací, přetížení atd. při startu, letu po oběžné dráze a přistávání.

Mise byla splněna úspěšně, byť astronauti malý seznam s anomáliemi na Zemi přivezli. Při zážehu pomocných motorů SRB na pevné palivo při startu byl například poškozen tepelný štít Columbie.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kenroku-en pochází z počátku 17. století a představuje nádhernou ukázku japonského zahradnického umění.

Zajímavosti

Crannog na jezeře Loch Langabhat ve Skotsku.

Věda

Patrolování na řekách patřilo k nejběžnější práci. Blokování zásobní infrastruktury kopáčů zpomalilo těžařské práce na sitech a zásobovači museli začít dopravovat zboží po souši

Příroda

Snímek loga Hvězdné flotila pořídila americká sonda Mars Reconnaissance Orbiter, která již téměř 14 let přináší fascinující detailní snímky povrchu rudé planety.

Vesmír

V Japonsku lze s drony létat jen za střízliva

Revue

Pumapunku představuje jednu ze čtyř staveb, jejichž ruiny po sobě zanechala civilizace Tiwanaku.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907