Coober Pedy: Domy vykutané do skály

02.07.2015 - Martin Reichman

Hornické městečko Coober Pedy leží ve vyprahlé pouštní oblasti Jižní Austrálie, zhruba v polovině cesty mezi Adelaide a Alice Springs. Pyšní se označením hlavní město opálů a nejde o nadsázku. Přibližně 70 % světové produkce opálů pochází právě ze zdejšího naleziště Coober Pedy Precious Stones Field. Skutečně unikátní je Coober Pedy pro svou podzemí architekturu – domy vykutané do skály.

První začali žít v podzemních štolách a jeskyních navrátilci z 1. světové války, zvyklí na život v zákopech. Postupně se styl bydlení vylepšoval a dnes jsou zde pro zájemce připravené „dugouty“ o velikosti standardního domu s 3 ložnicemi, obývacím pokojem, kuchyní a koupelnou nebo i bazénem. Zájemců o netradiční bydlení rozhodně není málo, v roce 2013 zde trvale žilo zhruba 1 700 obyvatel.

Hlavní výhodou podzemního bydlení je ochrana před horkem - teplota se v podzemí této pouštní oblasti drží na příjemných 24 °C, i když je na povrchu drsných 40 až 50 stupňů. Součástí Coober Pedy jsou také podzemní hotely, knihovna, galerie nebo třeba obchody. Zajímavé jsou i zdejší podzemní kostely – Saint Peter & Paul’s Catholic Church, Catacomb Church a Serbian Orthodox Church.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nález zhruba 25 tisíc let staré sošky se stal vědeckou senzací, která k moravským vykopávkám přitáhla zraky světových odborníků. Do Věstonic dorazil obdivovat poklady historie i velikán francouzské archeologie Henri Begouën.

Zajímavosti

Jeden z mnoha výhledů na jezero Cuicocha korunované dvojicí ostrovů.

Příroda

Chtřestýšovec Protobothrops mucrosquamatus - jeden z jedovatých hadů, jejichž genom vědci porovnávali s tím lidským.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Mozek pacienta s Creutzfeldtovou–Jakobovou chorobou. Šipky ukazují místa zasažená prionem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907