Crash test Orionu: NASA otestovala selhání přistávacích padáků

27.08.2015 - Martin Reichman

NASA v arizonské poušti testovala, jak by vypadalo přistání Orionu, kdyby mu selhaly přistávací padáky


Reklama

Bez velké pozornosti médií provedla NASA v arizonské poušti další test kosmické lodi Orion. Ve skutečnosti nešlo o opravdovou kosmickou loď, k testu selhání přistávacích padáků NASA použila věrnou maketu Orionu.

Během úspěšného prosincového testu, zaměřeného především na odolnost teplotního štítu, zvládl Orion přistání do vod Tichého oceánu takřka na jedničku. Do atmosféry Země vstoupil rychlostí přes 32 tisíc kilometrů za hodinu a jeho tepelný štít odolal teplotě přes 2200 °C. Tentokrát se NASA zaměřila na systém brzdících a zpomalovacích padáků. Cílem testu bylo nasimulovat chování lodi pro případ, že by padáky nefungovaly správně.

Ke startu Orionu tentokrát NASA nepoužila nosnou raketu, ale strategický transportní letoun McDonnell Douglas C-17 Globemaster III. Obří letoun s nosností přes 77 tun vynesl Orion do výšky 10 600 metrů, kde kosmickou loď odhodil.

Extrémní vícenásobné selhání

Při běžném přistání využívá Orion systém brzdících a zpomalovacích padáků. V první fázi se aktivují 3 malé padáky, které se ale od kapsle ihned odpojí. Následně se aktivují dva pomocné stabilizační padáky, které sestup zpomalí na rychlost kolem 280 kilometrů za hodinu. Závěr patří trojici hlavních padáků, s rozměrem fotbalového hřiště, které zpomalí rychlost přistání zhruba na 30 kilometrů v hodině.

TIP: Servisní modul pro Orion dodá Evropa

Simulace selhání zahrnovala selhání jednoho ze dvou stabilizačních padáků a jednoho hlavního padáku. Jeden z projektových managerů Orionu, Chris Johnson k testu poznamenal: „Jedná se o extrémní test vícenásobného selhání, jehož pravděpodobnost je v praxi jen velmi malá. Jde ale o bezpečnost posádky.“

I přes zásadní (řízené) selhání dopadl podle inženýrů NASA test době. Kapsle vinou chybějícího hlavního padáku nepřistála úplně rovně, ale v nakloněné pozici. Přistání ale probíhalo na poušti, během skutečného přistání by Orion dosedl na hladinu oceánu a svou polohu automaticky vyrovnal

Arizonský test byl předposledním v rámci inženýrské fáze vývoje. V příštích letech čeká na novou kosmickou loď osm testů finální fáze a poté už první ostrá (nepilotovaná) mise k Měsíci a zpět.

Test Orionu v arizonské poušti

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Verge | NASA

  • Zdroj fotografií: Orion Spacecraft, NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907