Crawler-transporter CT2: Monstrózní mašina, co vozila Apollo a raketoplány

18.02.2014 - Petr Broža

Pásový transportér CT2 prochází postupnou modernizací, aby od roku 2017 mohl vozit novou raketu NASA, SLS, a loď Orion na startovací rampu. Posiluje se především nosnost


Reklama

Pásový transportér CT-2, který bude od roku 2017 vozit na startovací rampu 39B raketu SLS (Space Launch System), právě prochází náročnými testy. CT-2 (crawler-transporter 2) se na obrázku nachází uvnitř VAB, Vehicle Assembly Bulding, která loni oslavila 50 let. Byla postavena kvůli programu Apollo a dovnitř se vešla celá raketa Saturn V, nejsilnější nosič, jaký dosud Američané postavili.

NASA vlastní dva tyto transportéry, CT-1 a CT-2, které jsou používány již 45 let - nejprve vozily na rampu kombo Saturn V–Apollo, poté raketoplány. Po skončení programu raketoplánů procházejí postupnou modernizací. V době svého vzniku šlo o největší pásová vozidla na světě a dodnes jsou to největší pásová vozidla s vlastním pohonem. Spotřeba těchto drobečků je 300 l na 1 km a plně naložené jedou rychlostí 1,6 km/h.

Po modernizaci se zvýší nosnost z 5 400 tun na 8 200 tun. Aby utáhly tak monstrózní náklad, jsou poháněny dvěma šestnáctiválcovými dieslovými motory o výkonu 2 050 kW. Navíc tu jsou dva 794kW motory, které jsou používány pro osvětlení, řízení, ventilaci a další drobnosti.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle islámského práva musí muž mezi své ženy zcela spravedlivě rozdělit peníze, čas, sex, pozornost a mnoho dalšího. 

Revue

Ruch a nelidské skřeky přilákaly paní mistrovou do dílny tiskařské manufaktury. Když vejde, rázem na ni jdou mrákoty. Nad knihtiskem visí pověšených čtyřiadvacet koček...

Historie

Nové bionické oko s perovskitovými nanosenzory.

Věda

Snímky systému ATLAS s objevenou planetkou 2019 LD2.

Vesmír

Mořský plž Cratena peregrina běžně žije na mořském dně ve Středozemním moři a Atlantiku u pobřeží Iberského poloostrova, Senegalu a u Kanárských ostrovů.

Příroda

Dvojice ostrůvků Gardner Pinnacles je jedinou viditelnou částí sopky Pūhāhonu. Podle nových měření má vulkán téměř dvojnásobný objem horniny než doposud největší sopka světa Mauna Loa.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907