Crawler-transporter CT2: Monstrózní mašina, co vozila Apollo a raketoplány

18.02.2014 - Petr Broža

Pásový transportér CT2 prochází postupnou modernizací, aby od roku 2017 mohl vozit novou raketu NASA, SLS, a loď Orion na startovací rampu. Posiluje se především nosnost


Reklama

Pásový transportér CT-2, který bude od roku 2017 vozit na startovací rampu 39B raketu SLS (Space Launch System), právě prochází náročnými testy. CT-2 (crawler-transporter 2) se na obrázku nachází uvnitř VAB, Vehicle Assembly Bulding, která loni oslavila 50 let. Byla postavena kvůli programu Apollo a dovnitř se vešla celá raketa Saturn V, nejsilnější nosič, jaký dosud Američané postavili.

NASA vlastní dva tyto transportéry, CT-1 a CT-2, které jsou používány již 45 let - nejprve vozily na rampu kombo Saturn V–Apollo, poté raketoplány. Po skončení programu raketoplánů procházejí postupnou modernizací. V době svého vzniku šlo o největší pásová vozidla na světě a dodnes jsou to největší pásová vozidla s vlastním pohonem. Spotřeba těchto drobečků je 300 l na 1 km a plně naložené jedou rychlostí 1,6 km/h.

Po modernizaci se zvýší nosnost z 5 400 tun na 8 200 tun. Aby utáhly tak monstrózní náklad, jsou poháněny dvěma šestnáctiválcovými dieslovými motory o výkonu 2 050 kW. Navíc tu jsou dva 794kW motory, které jsou používány pro osvětlení, řízení, ventilaci a další drobnosti.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907