Crawler-transporter CT2: Monstrózní mašina, co vozila Apollo a raketoplány

18.02.2014 - Petr Broža

Pásový transportér CT2 prochází postupnou modernizací, aby od roku 2017 mohl vozit novou raketu NASA, SLS, a loď Orion na startovací rampu. Posiluje se především nosnost


Reklama

Pásový transportér CT-2, který bude od roku 2017 vozit na startovací rampu 39B raketu SLS (Space Launch System), právě prochází náročnými testy. CT-2 (crawler-transporter 2) se na obrázku nachází uvnitř VAB, Vehicle Assembly Bulding, která loni oslavila 50 let. Byla postavena kvůli programu Apollo a dovnitř se vešla celá raketa Saturn V, nejsilnější nosič, jaký dosud Američané postavili.

NASA vlastní dva tyto transportéry, CT-1 a CT-2, které jsou používány již 45 let - nejprve vozily na rampu kombo Saturn V–Apollo, poté raketoplány. Po skončení programu raketoplánů procházejí postupnou modernizací. V době svého vzniku šlo o největší pásová vozidla na světě a dodnes jsou to největší pásová vozidla s vlastním pohonem. Spotřeba těchto drobečků je 300 l na 1 km a plně naložené jedou rychlostí 1,6 km/h.

Po modernizaci se zvýší nosnost z 5 400 tun na 8 200 tun. Aby utáhly tak monstrózní náklad, jsou poháněny dvěma šestnáctiválcovými dieslovými motory o výkonu 2 050 kW. Navíc tu jsou dva 794kW motory, které jsou používány pro osvětlení, řízení, ventilaci a další drobnosti.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, se stal první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa.

Zajímavosti

S větrem o závod

autor: Graeme Obree | model: Beastie

Beastie – anglicky „bestijka“ – je tzv. prone bike, tedy kolo, na němž se za jízdy leží břichem k zemi. Tento konkrétní model patří závodníkovi Graememu Obreemu, který si ho sám navrhl i sestavil a dál si k němu nechal vyrobit speciální aerodynamickou slupku s průčelím. S futuristicky vyhlížejícím strojem se pak v roce 2013 zúčastnil závodu World Human Powered Speed Championships v nevadské poušti, kde se mu povedlo zdolat rychlostní rekord v kategorii prone bike: Svoji Beastie „vybičoval“ k rychlosti 91,12 km/h. (foto: Profimedia)

Revue
Historie

Meganosorožec Paraceratherium linxiaense v krajině svrchního oligocénu.

Věda

Není neobvyklé, že například rypouši a tučňáci obývají stejné prostory.

Příroda
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907