Čtyřhektarový portrét v poli: Dívka z písku, kamení a hlíny

28.10.2013 - Jan Miklín


Reklama

Jeden s největších portrétů na světě nedávno vznikl v Severním Irsku. Na svědomí jej má kubánsko-americký umělec Jorge Rodriguez-Gerada. Portrét neznámé dívky z Belfastu připravoval Rodriguez-Gerada několik roků a zabírá plochu čtyř a půl hektarů. Jak takové dílo vzniká? Na ploše bylo nejprve pomocí GPS rozmístěno jedenáct tisíc dřevěných kolíků, které posloužily desítkám dobrovolníků, kteří k vykreslení portrétu použili skoro dva tisíce tun písku, kamení a hlíny. Vlastní tvorba jim trvala čtyři týdny, a výsledkem je portrét, viditelný nejlépe z letadla.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907