Čtyřletý korunní princ Rudolf

27.11.2015 - Monika Slezáková


Reklama

Okouzlující chlapeček na snímku není nikdo jiný než jediný syn rakouského císaře Františka Josefa I. Rudolf. Vytoužený následník trůnu stihl za svůj krátký život způsobit císařskému otci nejednu vrásku na čele, až mu zasadil ránu nejhlubší. 30. ledna 1889 se rozhodl dobrovolně odejít ze světa.

Přestože si císař následníka trůnu velmi přál, nikdy se svým synem nenavázal důvěrný vztah. Rudolf byl svým vzezřením i povahou přesnou kopií své krásné matky Alžběty, ale ani s ní ho nepojilo bližší pouto. Snad k tomu přispěl bouřlivý život, svérázný politický postoj, nedostatek pochopení v otcovském domě a nešťastné manželství, že se Rudolf stále více uzavíral do svého světa. Na konci roku 1888 již bylo patrné, že to jde s korunním princem z kopce. Už dávno nebyl tím roztomilým chlapcem z fotografie. Trpěl zdravotními obtížemi, pocity zmaru a depresemi. S jeho trápením měl skoncovat osudný Mayerling. Předposlední lednový den roku 1889 svůj bolestný život skončil. Na poslední cestu s sebou vzal svou milenku baronesu Mary Vetserovou, odpočívat po jejím boku však nesměl. Zatímco Mary byla pohřbena v kostele v Heiligenkreuzu, spočinul Rudolf po boku svých předků v Kapucínské kryptě ve Vídni.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Koncil v Clermontu. Papež Urban II. zde využil první kruciátu k vlastnímu zviditelnění.

Historie

Král Jiří VI. na inspekci bitevní lodi Duke of York

Válka

Staré známé léky mohou překvapit

Věda

Krabí mlhovina v nepravých barvách. Tato mlhovina, která je zdrojem rentgenového a gama záření, je pozůstatkem po supernově

Vesmír

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907