Čtyřletý korunní princ Rudolf

27.11.2015 - Monika Slezáková


Reklama

Okouzlující chlapeček na snímku není nikdo jiný než jediný syn rakouského císaře Františka Josefa I. Rudolf. Vytoužený následník trůnu stihl za svůj krátký život způsobit císařskému otci nejednu vrásku na čele, až mu zasadil ránu nejhlubší. 30. ledna 1889 se rozhodl dobrovolně odejít ze světa.

Přestože si císař následníka trůnu velmi přál, nikdy se svým synem nenavázal důvěrný vztah. Rudolf byl svým vzezřením i povahou přesnou kopií své krásné matky Alžběty, ale ani s ní ho nepojilo bližší pouto. Snad k tomu přispěl bouřlivý život, svérázný politický postoj, nedostatek pochopení v otcovském domě a nešťastné manželství, že se Rudolf stále více uzavíral do svého světa. Na konci roku 1888 již bylo patrné, že to jde s korunním princem z kopce. Už dávno nebyl tím roztomilým chlapcem z fotografie. Trpěl zdravotními obtížemi, pocity zmaru a depresemi. S jeho trápením měl skoncovat osudný Mayerling. Předposlední lednový den roku 1889 svůj bolestný život skončil. Na poslední cestu s sebou vzal svou milenku baronesu Mary Vetserovou, odpočívat po jejím boku však nesměl. Zatímco Mary byla pohřbena v kostele v Heiligenkreuzu, spočinul Rudolf po boku svých předků v Kapucínské kryptě ve Vídni.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Islandský ledovcový vulkán Grímsvötn sbírá síly k dalšímu výbuchu. Čeká se do měsíce až do roka.

Věda

Setkání s fosou tváří v tvář je velmi vzácná událost. Sledování tohoto zvláštního výtvoru evoluce zblízka je pro zoologa vrcholným zážitkem.

Příroda

Novodobé pojetí rohatého boha plodnosti a stád Velese.

Zajímavosti

Nová zjištění vědců o trpasličí planetce Ceres, přináší nové otázky. Skrývá se pod jejím povrchem slaný oceán?

Vesmír
Revue

Carevna Alexandra Fjodorovna (sedící v křesle) se svými třemi nejstaršími dcerami v úborech zdravotních sester.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907