Čtyřnásobná duha nad New Yorkem: Vzácný úkaz je kouzlem geometrie

30.04.2015 - Martin Reichman


Reklama

Prudký déšť, který se minulý týden přehnal nad newyorskou metropolitní oblastí, přinesl skutečně exkluzivní podívanou – čtyřnásobnou duhu. Přestože se po zveřejnění snímku objevilo množství spekulací, zda nebyla fotka upravována, známý meteorolog Paul Neiman z Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA), k jevu poskytl odborný komentář a považuje snímek za pravý. Běžná, jednoduchá duha vzniká lomem slunečního světla v dešťových kapkách. Kromě toho ale může za jistých okolností vzniknout tzv. sekundární duha, která se objevuje nad první duhou. Posloupnost barev v sekundární duze je opačná než v duze primární. Pokud je ale v blízkosti dostatečně velká odrazivá plocha (například vodní hladina), může dojít k zrcadlení slunečního záření a vzniku další dvojice falešných duh. Podle Neiman jde o velmi neobvyklý, nicméně známý meteorologický jev.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Amanda CurtisDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příslušníci americké námořní pěchoty ve Vietnamu, kde docházelo k desítkám případů fraggingu. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Marines, CC0)

Válka

Archeologové se domnívají, že reliéf znázorňuje náčelníka, který se během rituálu nachází v transu a předvádí řev jaguára. (foto: Centro INAH TabascoCC0)

Věda

Hraje i svítí

Numi 2 | kde: USA | cena: 135 tisíc korun 

Zatímco jiné toalety překvapují vzhledem, tvarem či použitými materiály, cena modelu Numi 2 od společnosti Kohler odráží jeho funkčnost. Záchod dostal do vínku pohybové senzory, a automaticky tak zvedá poklop. Prkénko je samozřejmě vyhřívané a nastavit si lze také následnou očistu, tedy teplotu proudu vody a vysoušení teplým vzduchem. Pokud navíc při „sezeních“ očekáváte specifickou atmosféru místnosti, jistě vás potěší, že Numi 2 nabízí volitelné osvětlení a bluetooth reproduktor, který vám přehraje oblíbenou hudbu. (foto: Profimedia)

Revue

Vizualizace budoucí ruské vesmírné stanice. (foto: Roskosmos, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Dobrodružství jeho všedního života by nejspíš vydalo na desítky autobiografických románů, on však o sobě napsal jen jediný: knihu Storia della mia vita – Dějiny mého života. (foto: Wikimedia Commons, Kelly GalbraithCC BY-SA 4.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907