Cukrem slazené nápoje zvyšují úmrtnost po celém světě

03.07.2015 - Stanislav Mihulka

Milovníci cukru v pití by si měli dávat pozor


Reklama

Sladké pokušení, které neprospívá zdraví. Podle nových odhadů vede konzumace cukrem slazených nápojů každý rok na světě k téměř 200 tisícům úmrtí. Pro odborníky na výživu se tak stávají prioritou snahy o podstatné omezení spotřeby cukrem slazených nápojů.

Jde o vůbec první detailní celosvětovou studii o vlivu cukrem slazených nápojů. Vědci započítávali odhadovali počty úmrtí milovníků sladkých nápojů v souvislosti s cukrovkou, srdečními chorobami a různými typy rakoviny v roce 2010.

Za sladké nápoje považovali cukrem oslazené minerálky, ovocné nápoje, energetické drinky, slazené ledové čaje i doma vyrobené slazené pití. Data o jejich konzumaci čerpali ze 62 průzkumů stravování, uskutečněných mezi lety 1980 a 2010, které zahrnovaly přes 600 tisíc lidí v 51 zemích světa.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tufts University, Circulation

  • Zdroj fotografií: Lauri Andler (Phantom) / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907