Cukrem slazené nápoje zvyšují úmrtnost po celém světě

03.07.2015 - Stanislav Mihulka

Milovníci cukru v pití by si měli dávat pozor


Reklama

Sladké pokušení, které neprospívá zdraví. Podle nových odhadů vede konzumace cukrem slazených nápojů každý rok na světě k téměř 200 tisícům úmrtí. Pro odborníky na výživu se tak stávají prioritou snahy o podstatné omezení spotřeby cukrem slazených nápojů.

Jde o vůbec první detailní celosvětovou studii o vlivu cukrem slazených nápojů. Vědci započítávali odhadovali počty úmrtí milovníků sladkých nápojů v souvislosti s cukrovkou, srdečními chorobami a různými typy rakoviny v roce 2010.

Za sladké nápoje považovali cukrem oslazené minerálky, ovocné nápoje, energetické drinky, slazené ledové čaje i doma vyrobené slazené pití. Data o jejich konzumaci čerpali ze 62 průzkumů stravování, uskutečněných mezi lety 1980 a 2010, které zahrnovaly přes 600 tisíc lidí v 51 zemích světa.

  • Zdroj textu:

    Tufts University, Circulation

  • Zdroj fotografií: Lauri Andler (Phantom) / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mladý krab pobřežní v typicky zelené barvě

Věda
Historie
Vesmír

Welwitschie podivná je jediným rostlinným druhem svého rodu. Tato dvoudomá rostlina má většinou pouze dva protilehlé, stále dorůstající listy.

Příroda

Nebeská houpačka 

kategorie: Křídla | kde: Rakousko | autor: Philip Platzer

Každé dítě se chce houpat výš a ještě výš, až se nohama dotkne nebe. Marco Fürst to dotáhl nejdál, když se 1 500–2 000 metrů nad zemí zhoupl na stometrové lanové houpačce zavěšené na horkovzdušném balonu.

Revue

U rostlinných přípravků úřady nevyžadují před jejich uvedením na trh klinické testy účinnosti.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907