Curiosity jezdí pozpátku kvůli minimalizaci poškození kol

20.02.2014 - Petr Broža

Tým řídící robota Curiosity nedávno přišel s technikou, která by měla snížit poškozování kol při průjezdu náročným terénem. Rover navíc ujel během jediného dne rekordně dlouhý kus cesty


Reklama

Poté, co rover projel úžinou Dingo, má před sebou relativně pohodovou cestu. K jejímu plánování slouží fotografie povrchu okolí rover ze sondy MRO, z nichž je také patrný charakter povrchu. Hliníková kola roveru se totiž během cesty po Rudé planetě poškozují rychleji, než se čekalo. Na obrázku je patrno, kdu už rover projel a kudy se vydá následně. Na obrázku je vidět i úžina Dingo.

18. února ujel rover rekordních 100 metrů během jediného dne behěm posledních tří měsíců. Navíc při použítí zpětného řízení. Curiosity nyní míří k bodu Kimberley, který je vzdálen zhruba 1,1 kilometru. Tam, v místě spojení několika různých vrstev hornin, by měl provést další průzkumný vrt. Od přistání v srpnu 2012 již najel 5,21 km a od přejezdu duny 9. února 285 metrů.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Než Zdena zjistila, co se děje s jejím tělem a duší, uběhlo mnoho let. Narodila se s rozštěpem šourku. Znamená to, že jeho pohlavní orgány se více podobaly ženským, ačkoliv byly mužské.

Zajímavosti

Potulná planeta s měsíce, na němž může být kapalná voda.

Vesmír

DiMaggigo poslední slova prý zněla: „Konečně zase uvidím Marilyn!“

Historie

Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.

Věda

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.

Příroda

Sto tisíc křížů

Křesťanské poutní místo, ale také symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. To je Hora křížů. Na uměle vybudovaný pahorek, který se nachází nedaleko litevského města Šiauliai, lidé první kříže vztyčili v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831. I dnes sem poutníci přináší nové kříže a odhaduje se, že se jich na kopci tyčí již více než sto tisíc. (foto: Wikimedia Commons, Liilia MorozCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907