Curiosity mění plány. Vědci se obávají uvíznutí v písku

19.08.2014 - Martin Reichman

Curiosity po dvou letech opustil oblast přistání a chystal se vyrazit přes prostor Hidden Valley k úpatí hory Mount Sharp. Sypký a kluzký podklad ale donutil vědce z NASA k přehodnocení naplánované trasy.


Reklama

Curiosity zaznamenal nečekané potíže při pokusu překonat písečnou dunu, která téměř zastavila jeho postup vpřed. Šestice kol, kterými je rover vybaven, si neporadila s kluzkým a sypkým pískem duny a další postup vpřed by byl příliš riskantní. Curiosity by musel překonat nížinu, označovanou jako Hidden Valley, která je velká jako fotbalové hřiště. Z Hidden Valley navíc nevedou žádné alternativní únikové cesty. Pokud by se v tomto prostředí opakovaly podobné potíže, mohlo by to ohrozit cíl celé mise.

Původně uvažovaná trasa byla lákavá. Vědci předpokládali, že geologické složení Hidden Valley bude odlišné od povrchu, na kterém se doposud Curiosity pohyboval. Dalo se tedy očekávat, že rover bude mít dostatek nových podnětů ke zkoumání. Důvodem ke změně trasy je i poškození kol, které Curiosity utrpěl při pohybu po povrchu Marsu.

Aktualizovaná trasa sice představuje menší okliku, nicméně i nově zvolená oblast, která je nazvána Bonanza King, by měla mít geologické složení podobné, jako Hidden Valley. Cíle Curiosity se tedy nijak dramaticky nemění.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Albrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Italský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio EsercitoCC BY-SA 4.0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907