Curiosity na Marsu poprvé vyfotil planetky: Ceres a Vestu

27.04.2014 - Petr Broža

Robot Curiosity, který se prohání po povrchu Marsu (ujel už více než šest kilometrů), vyfotil na marsovské noční obloze hned několik zajímavých objektů


Reklama

Především se mu podařilo poprvé zachytit dvě planetky z hlavního pásu: největší Ceres, který se řadí svou velikostí už k trpasličím planetám, a menší Vestu, která patří díky sondě Dawn k nejlépe prozkoumaným. Ta okolo Vesty kroužila celý rok a nyní je na cestě k Ceresu.

Na Marsu jsou pro pozorování těchto objektů lepší pozorovací podmínky, protože oběžné dráhy Marsu a planetek jsou výrazně blíže sobě. I proto dokázal Curiosity pořídit jejich snímky, přestože k tomu nemá patřičnou techniku, jen „obyčejnou“ kameru Mastcam. Kdybyste byli na Marsu, mohli byste Ceres a Vestu vidět pouhým okem.

Obrázek byl pořízen 20. dubna (606. sol) a je na něm kromě zmíněných planetek vidět také jeden z měsíců Marsu, Deimos. Jsou na něm vidět také tři hvězdy, které se jeví jako protáhlé čárky – to kvůli 12sekundové expozici. Deimos na hlavním obrázku je pak označen v kroužku velikosti našeho Měsíce, jak se jeví na pozemském nebi; marsovské měsíce jsou zkrátka prckové.

Na menších obrázcích vlevo je pak Jupiter, Saturn a větší z měsíců, Phobos, jejichž snímky pořídil Curiosity rovněž (ovšem zvlášť). Na horním obrázku krásně vynikne nepravidelný tvar Phobosu. Tyto tři menší obrázky byly pořízeny zhruba půlsekundovou expozicí.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907