Curiosity na Marsu poprvé vyfotil planetky: Ceres a Vestu

27.04.2014 - Petr Broža

Robot Curiosity, který se prohání po povrchu Marsu (ujel už více než šest kilometrů), vyfotil na marsovské noční obloze hned několik zajímavých objektů


Reklama

Především se mu podařilo poprvé zachytit dvě planetky z hlavního pásu: největší Ceres, který se řadí svou velikostí už k trpasličím planetám, a menší Vestu, která patří díky sondě Dawn k nejlépe prozkoumaným. Ta okolo Vesty kroužila celý rok a nyní je na cestě k Ceresu.

Na Marsu jsou pro pozorování těchto objektů lepší pozorovací podmínky, protože oběžné dráhy Marsu a planetek jsou výrazně blíže sobě. I proto dokázal Curiosity pořídit jejich snímky, přestože k tomu nemá patřičnou techniku, jen „obyčejnou“ kameru Mastcam. Kdybyste byli na Marsu, mohli byste Ceres a Vestu vidět pouhým okem.

Obrázek byl pořízen 20. dubna (606. sol) a je na něm kromě zmíněných planetek vidět také jeden z měsíců Marsu, Deimos. Jsou na něm vidět také tři hvězdy, které se jeví jako protáhlé čárky – to kvůli 12sekundové expozici. Deimos na hlavním obrázku je pak označen v kroužku velikosti našeho Měsíce, jak se jeví na pozemském nebi; marsovské měsíce jsou zkrátka prckové.

Na menších obrázcích vlevo je pak Jupiter, Saturn a větší z měsíců, Phobos, jejichž snímky pořídil Curiosity rovněž (ovšem zvlášť). Na horním obrázku krásně vynikne nepravidelný tvar Phobosu. Tyto tři menší obrázky byly pořízeny zhruba půlsekundovou expozicí.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907