Curiosity na Marsu poprvé vyfotil planetky: Ceres a Vestu

27.04.2014 - Petr Broža

Robot Curiosity, který se prohání po povrchu Marsu (ujel už více než šest kilometrů), vyfotil na marsovské noční obloze hned několik zajímavých objektů


Reklama

Především se mu podařilo poprvé zachytit dvě planetky z hlavního pásu: největší Ceres, který se řadí svou velikostí už k trpasličím planetám, a menší Vestu, která patří díky sondě Dawn k nejlépe prozkoumaným. Ta okolo Vesty kroužila celý rok a nyní je na cestě k Ceresu.

Na Marsu jsou pro pozorování těchto objektů lepší pozorovací podmínky, protože oběžné dráhy Marsu a planetek jsou výrazně blíže sobě. I proto dokázal Curiosity pořídit jejich snímky, přestože k tomu nemá patřičnou techniku, jen „obyčejnou“ kameru Mastcam. Kdybyste byli na Marsu, mohli byste Ceres a Vestu vidět pouhým okem.

Obrázek byl pořízen 20. dubna (606. sol) a je na něm kromě zmíněných planetek vidět také jeden z měsíců Marsu, Deimos. Jsou na něm vidět také tři hvězdy, které se jeví jako protáhlé čárky – to kvůli 12sekundové expozici. Deimos na hlavním obrázku je pak označen v kroužku velikosti našeho Měsíce, jak se jeví na pozemském nebi; marsovské měsíce jsou zkrátka prckové.

Na menších obrázcích vlevo je pak Jupiter, Saturn a větší z měsíců, Phobos, jejichž snímky pořídil Curiosity rovněž (ovšem zvlášť). Na horním obrázku krásně vynikne nepravidelný tvar Phobosu. Tyto tři menší obrázky byly pořízeny zhruba půlsekundovou expozicí.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Z čelního pohledu je velmi dobře patrný neobvyklý tvar žraločího rypce. (foto: © Martin Procházka, se souhlasem k publikování)

Příroda

Pravděpodobnost výskytu ohnivé duhy záleží na zeměpisné šířce a klimatu: například v Los Angeles je 5× až 10× větší než v Londýně. (foto: Christa Harbig, CC BY 4.0)

Vesmír

V období neolitu, asi před šesti tisíci lety, se v Dorstone Hill nacházel komplex dřevěných budov a pohřební mohyly. (foto: Flickr, Herefordshire CouncilCC BY-ND 2.0)

Věda

Svůj původní fotografi cký materiál získala Lucia Moholy do fyzického vlastnictví teprve v  šedesátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Fair use)

Historie

Za afrodiziakum je považován například celer, marihuana, zázvor, čokoláda, muškátový oříšek nebo třeba prudce jedovatý blín černý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907