Curiosity na Marsu vrtá u Pozoruhodné hory. A fotí sám sebe (galerie)

08.05.2014 - Petr Broža

Poté, co ujel stovky metrů a protáhl se úžinou Dingo, zastavil se Curiosity u Pozoruhodné hory, aby provedl zkušební vrt do okolního pískovce. A přitom pořídil několik parádních snímků


Reklama

Před několika dny se rover Curiosity zastavil u Pozoruhodné hory v místě zvaném Kimberly, aby se rozhodl, zda bude, či nebude vrtat. Rozhodnutí nakonec padlo a robot vyvrtal malou zkušební díru, po jejíž analýze bylo jasné, že Curiosity opět nažhaví vrták – už potřetí. Vědce zaujal především fakt, že vyvrtaná půda neměla načervenalou barvu jako v předešlých případech, ale byla tmavá.

Kimberley se nachází čtyři kilometry od Yellowknife Bay, místa, kde robot přistál v srpnu 2012. Pozoruhodná hora, Mt. Remarkable, je kopec vysoký pět metrů, což je oproti Mt. Shapr, kam Curiosity míří, jen malý kopeček. Mt. Sharp totiž měří pět kilometrů. Od paty k vrcholu tak má na výšku zhruba tolik, co Mt. Everest.

  • Zdroj textu:

    NASA, Universe Today

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Křídový pták Falcatakely forsterae.

Věda

Konstantinův křest, obraz namalovaný pravděpodobně Gianfrancescem Pennim.

Historie

Stávající vesmírná smlouva zakazuje použití jaderných zbraní nebo jiných zbraní hromadného ničení ve vesmíru. Průzkum vesmíru, Měsíce a jiných nebeských těles by měl být motivován výhradně mírovými účely.

Vesmír

 Dohodová propaganda dokázala německé zločiny v Belgii propagandisticky využít.

Válka

Pod ochranou rodiny

Vorvani obrovští (Physeter macrocephalus) oplývají vysokou inteligencí a jsou obdařeni vyvinutým sociálním cítěním. Jestliže je některý vorvaň napaden, útočník je vzápětí vystaven nemilosrdnému zásahu dalších členů rodinného klanu. Například když se do nebezpečí dostane mládě ohrožované kosatkami nebo žraloky, vyšle signál a ostatní vorvani ihned připlavou. Utvoří kolem ohroženého jedince kruh, přičemž jejich hlavy směřují dovnitř a nebezpečné ocasy jsou připraveny uštědřit útočníkům smrtelnou ránu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907