Curiosity na Marsu vrtá u Pozoruhodné hory. A fotí sám sebe (galerie)

08.05.2014 - Petr Broža

Poté, co ujel stovky metrů a protáhl se úžinou Dingo, zastavil se Curiosity u Pozoruhodné hory, aby provedl zkušební vrt do okolního pískovce. A přitom pořídil několik parádních snímků


Reklama

Před několika dny se rover Curiosity zastavil u Pozoruhodné hory v místě zvaném Kimberly, aby se rozhodl, zda bude, či nebude vrtat. Rozhodnutí nakonec padlo a robot vyvrtal malou zkušební díru, po jejíž analýze bylo jasné, že Curiosity opět nažhaví vrták – už potřetí. Vědce zaujal především fakt, že vyvrtaná půda neměla načervenalou barvu jako v předešlých případech, ale byla tmavá.

Kimberley se nachází čtyři kilometry od Yellowknife Bay, místa, kde robot přistál v srpnu 2012. Pozoruhodná hora, Mt. Remarkable, je kopec vysoký pět metrů, což je oproti Mt. Shapr, kam Curiosity míří, jen malý kopeček. Mt. Sharp totiž měří pět kilometrů. Od paty k vrcholu tak má na výšku zhruba tolik, co Mt. Everest.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA, Universe Today

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907