Curiosity objevil na Marsu obří levitující lžíci

04.09.2015 - Martin Reichman

Velký rozruch vzbudil nový snímek roveru Curiosity. Obrázek pořízený 30. srpna zachycuje objekt, který připomíná obří levitující lžíci


Reklama

V historii Marsu vlastně nejde o nic nového. V minulosti se již na snímcích objevil slon, papoušek, potkan, kobliha, postava ženy nebo třeba krab. Ostatně historie „záhadných marsovských objektů“ je stejně stará, jako jeho objevování. Nejslavnější „záhadný objekt“ – „Tvář na Marsu“ – zachytila již v roce 1976 sonda Viking 1.

Ani tentokrát nejde o definitivní potvrzení inteligentního života na Marsu. Podle vědců z NASA jde opět (překvapivě) o kámen. Podobně jako v předchozích podobných případech jde o tzv. hranec (eologlyptolit), tedy horninu obroušenou z jedné nebo z více stran větrem hnaným pískem.

Odkud se berou

Všechna tato zjevení mají společného jmenovatele jménem pareidolie. Stručně řečeno, vytvořila je lidská představivost. Pareidolie (z řeckého para – postranní, falešný a eidolon – vzhled, tvar, podoba) je psychologický jev, při němž dochází k dotváření vnímaných neurčitých nebo nezřetelných podnětů ve smysluplné obrazy za pomoci fantazie. Typickým příkladem je rozeznávání tváří, zvířat a jiných objektů ve tvaru oblaků.

Kromě těchto vizuálních pareidolií existují také pareidolie akustické, kdy je zvukovému podnětu (zvuky zvířat a předmětů) přisouzeno specifické citoslovce nebo konkrétní význam. Vytváření pareidolií úzce souvisí s představivostí každého jedince. Centrem, které pareidolie vytváří, je spánkový lalok koncového mozku.

Reklama

  • Zdroj textu:

    mars.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, JPL-Caltech, MSSSDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Delfíni umí při náhlém vynoření usměrnit tvorbu bublinek dusíku tak, aby se jim nedostávaly do krevního oběhu a nekolovaly po těle. (foto: Unsplash, NOAA, CC0)

Příroda

Portrétová fotografie Emila Holuba s neodmyslitelnou tropickou přilbou. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Model blízkého planetárního systému TRAPPIST-1. (foto: NASA, R. Hurt, T. PyleCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna GazitCC BY 4.0)

Věda

Turecká obsluha kulometu s rakousko-uherským instruktorem. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info -se souhlasem k publikování)

Válka

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907