Curiosity objevil na Marsu obří levitující lžíci

04.09.2015 - Martin Reichman

Velký rozruch vzbudil nový snímek roveru Curiosity. Obrázek pořízený 30. srpna zachycuje objekt, který připomíná obří levitující lžíci


Reklama

V historii Marsu vlastně nejde o nic nového. V minulosti se již na snímcích objevil slon, papoušek, potkan, kobliha, postava ženy nebo třeba krab. Ostatně historie „záhadných marsovských objektů“ je stejně stará, jako jeho objevování. Nejslavnější „záhadný objekt“ – „Tvář na Marsu“ – zachytila již v roce 1976 sonda Viking 1.

Ani tentokrát nejde o definitivní potvrzení inteligentního života na Marsu. Podle vědců z NASA jde opět (překvapivě) o kámen. Podobně jako v předchozích podobných případech jde o tzv. hranec (eologlyptolit), tedy horninu obroušenou z jedné nebo z více stran větrem hnaným pískem.

Odkud se berou

Všechna tato zjevení mají společného jmenovatele jménem pareidolie. Stručně řečeno, vytvořila je lidská představivost. Pareidolie (z řeckého para – postranní, falešný a eidolon – vzhled, tvar, podoba) je psychologický jev, při němž dochází k dotváření vnímaných neurčitých nebo nezřetelných podnětů ve smysluplné obrazy za pomoci fantazie. Typickým příkladem je rozeznávání tváří, zvířat a jiných objektů ve tvaru oblaků.

Kromě těchto vizuálních pareidolií existují také pareidolie akustické, kdy je zvukovému podnětu (zvuky zvířat a předmětů) přisouzeno specifické citoslovce nebo konkrétní význam. Vytváření pareidolií úzce souvisí s představivostí každého jedince. Centrem, které pareidolie vytváří, je spánkový lalok koncového mozku.

Reklama

  • Zdroj textu:

    mars.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907