Ďábelský triatlon kolem světa: Přes oceán, na kole i přes Mount Everest

11.02.2014 - Jan Miklín

Britovi Jamesi Ketchellovi lékaři po děsivě vypadající nehodě na motorce řekli, že už nikdy nebude normálně chodit. Avšak navzdory tomu se mu podařilo převeslovat Atlantik, vylézt na Mount Everest a ujet skoro třicet tisíc kilometrů na kole po více jak dvaceti zemích světa


Reklama

V roce 2007 James spadl ze své motorky ve více jak stokilometrové rychlosti a výsledkem byla zlomená noha, ruka a kotník na patnáct kousků. Lékaři jej varovali, že i po rekonvalescenci bude mít s chůzí problémy a do původní kondice se již nedostane. Namísto rezignace se ale Brit dal do pořádného tréninku a rozhodl se zdolat tento extrémní triatlon. „Po nehodě jsem cítil, že musím udělat něco, abych si dokázal, že jsem zase v pořádku,“ popisuje svou motivaci.

Pěšky, na veslici i na kole

První akcí byl výstup na nejvyšší horu planety. Ten zvládl za pouhých šest týdnů, ale jak přiznává, „fyzicky šlo o nehorší část ze všech.“ Mimořádně rychlý byl i při plavbě přes Atlantský oceán. Cesta z La Gomera do Barbadosu, dlouhá 4 800 km, mu vzala 110 dní, a popisuje ji jako nejpříjemnější součást ďábelského triatlonu.

TIP: Všechny osmitisícovky Radka Jaroše. Od Everestu až na vrchol K2

Na poslední a nejdelší část cesty vyrazil James na kole. Během 214 dní projel více jak dvacet zemí (včetně České republiky) a ujel 29 000 km. Nejdelší etapa – z Kuala Lumpur do Singapuru – měřila přes čtyři sta kilometrů a zabrala mu dvacet hodin. Cyklojízda byla psychicky nehorší částí celého dobrodružství. „Každé ráno nasednout na kolo a vědět, že mě čeká opět porce 100 mil, bylo dost těžké.“ A objevily se tu i další nepříjemnosti. „V Indii mě stíhali vojáci, protože jsem zakempoval někde, kde se to nesmělo, a měl srážku s tuk-tukem,“ vzpomíná.

Obdivuhodný příběh, o který se nejen jako skautský ambasador dělí s lidmi po celém světě, ukazuje, že kde je vůle, je i cesta. A to za všech okolností.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia, jamesketchell.net

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Čínské prasečí farmy jsou bohatým zdrojem chřipkových virů.

Věda

Ve viditelném světle

Na takovýto vzhled M31 jsme zvyklí od dob větších pozemních dalekohledů. Hvězdný ostrov v Andromedě dělí od Země asi 2,5 milionu světelných roků a jeho průměr astronomové určili na 230 tisíc světelných let. Jedná se o spirální galaxii, která je vůči našemu pohledu částečně skloněná. Její hmotnost se pohybuje v rozpětí 300–400 miliard hmotností Slunce (nepočítaje temnou hmotu). M31 a Mléčná dráha představují dva největší objekty v Místní skupině. Navzájem se k sobě přibližují a zhruba za čtyři miliardy roků postupně splynou v jednu velkou eliptickou galaxii.

Vesmír

Pes ušatý je v angličtině pojmenován „Bat-eared fox“, tedy „liška s netopýříma ušima“. Sluch této psovité šelmy je skutečně mimořádný.

Příroda
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907