Dalekohled Jamese Webba: Nástupce Hubblea se poskládá na oběžné dráze

09.04.2014 - Redakce


Reklama

Připravovaný dalekohled James Webb Space Telescope (JWST) by se měl stát nástupcem známého Hubbleova vesmírného dalekohledu, přičemž plocha jeho objektivu má být sedmkrát větší.

To včetně toho, že dalekohled má velký štít, který ho bude chránit před slunečním zářením, způsobuje nesnáze při dopravě na místo určení – Lagrangeova libračního bodu L2. Teleskop proto poletí složený a poskládá se teprve na místě.

Cesta na místo mu zabere 29 dnů. Zatím Hubble obíhá okolo Země ve výšce okolo 560 km, JWST bude od Země vzdálen 1,5 milionu kilometrů. To bohužel znemožnuje servisní mise, na druhou stranu bude mít dalekohled výrazně lepší pozorovací podmínky.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V minulosti byly zaznamenány i případy, kdy matka dokázala zachránit svému dítěti život právě díky onomu nedefinovatelnému pocitu, který jí našeptával, že se dítě ocitlo v ohrožení. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907