Dalekohled Jamese Webba: Nástupce populárního Hubblea

17.03.2014

Teleskop Jamese Webba -<p>JWST s objektivem o průměru 6,5 m se stane největším vesmírným dalekohledem</p>
Teleskop Jamese Webba -

JWST s objektivem o průměru 6,5 m se stane největším vesmírným dalekohledem


Reklama

Připravovaný dalekohled James Webb Space Telescope (JWST) by se měl stát nástupcem známého Hubbleova vesmírného dalekohledu, přičemž plocha jeho objektivu má být sedmkrát větší. JWST bude zaměřen na výzkum vesmíru v oboru infračerveného záření, jež dokáže proniknout například skrz oblaka kosmického prachu, která nejsou průhledná pro viditelné světlo. To umožní lépe studovat vzdálené mlhoviny, molekulární oblaka v místě rodících se hvězd, prachoplynné disky mladých hvězd se vznikajícími planetami, jádra aktivních galaxií apod.

Objektiv bude složen z osmnácti hexagonálních segmentů o celkovém průměru 6,5 m, což umožní nahlédnout hlouběji do vesmírného prostoru a pozorovat slabší objekty. Velké zrcadlo také dovolí pořizovat snímky s mimořádným rozlišením. Tak velký objektiv však není možné zhotovit z jednoho kusu a ten pak instalovat přímo na dalekohled. Proto se musí všech osmnáct segmentů zrcadla rozložit do požadovaného tvaru až ve vesmíru.

Po startu bude dalekohled JWST naveden do oblasti Lagrangeova libračního bodu L2, kolem nějž bude kroužit po dráze o poloměru 800 000 km. Veškeré součásti dalekohledu musí fungovat spolehlivě, neboť nebude možné provádět jakoukoliv údržbu či opravy. Vývoj dalekohledu je oproti předpokladům mnohem složitější a nákladnější. Původně byl start v plánu v roce 2007 a náklady se odhadovaly na půl miliardy dolarů. Avšak loni se již počítalo se startem v roce 2018 a předpokládané náklady se vyšplhaly na 8,7 miliardy dolarů.

James Webb SPace Telescope
Start: 2018 (?)
Výška oběžné dráhy: 1 500 000 km
Průměr: 6,5 m
Hmotnost: 6 200 kg
Pozorování v oboru: infračervené záření

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 12/2012

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Co se stane s objekty, které spadnou do černé díry? Podle všeho zmizí. Odporuje to však základním principům kvantové fyziky.

Vesmír

Němečtí vojáci pozdravili krátce po příjezdu Sovětů „slavnou Rudou armádu“.

Zajímavosti

Silénos byl vychovatelem boha vína Dionýsa – a bujarý život plný alkoholu se na něm podepsal vrchovatě, byť nejspíš nepil žádný z níže uvedených supercloumáků…

Historie

Tyto stopy zanechaly lidské nohy v blátě na břehu jezera před 120 tisíci let

Věda

<p>Pokud hledáte místa, která nahánějí hrůzu, máme pro vás tip: Isla de las Muñeca, neboli Ostrov panenek.</p>

Revue

 Německé útočné dělo StuG III Ausf. G projíždí kolem skupiny vyřazených „čtyřiatřicítek“.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907