Dalekohled Jamese Webba: Nástupce populárního Hubblea

17.03.2014

Teleskop Jamese Webba -<p>JWST s objektivem o průměru 6,5 m se stane největším vesmírným dalekohledem</p>
Teleskop Jamese Webba -

JWST s objektivem o průměru 6,5 m se stane největším vesmírným dalekohledem


Reklama

Připravovaný dalekohled James Webb Space Telescope (JWST) by se měl stát nástupcem známého Hubbleova vesmírného dalekohledu, přičemž plocha jeho objektivu má být sedmkrát větší. JWST bude zaměřen na výzkum vesmíru v oboru infračerveného záření, jež dokáže proniknout například skrz oblaka kosmického prachu, která nejsou průhledná pro viditelné světlo. To umožní lépe studovat vzdálené mlhoviny, molekulární oblaka v místě rodících se hvězd, prachoplynné disky mladých hvězd se vznikajícími planetami, jádra aktivních galaxií apod.

Objektiv bude složen z osmnácti hexagonálních segmentů o celkovém průměru 6,5 m, což umožní nahlédnout hlouběji do vesmírného prostoru a pozorovat slabší objekty. Velké zrcadlo také dovolí pořizovat snímky s mimořádným rozlišením. Tak velký objektiv však není možné zhotovit z jednoho kusu a ten pak instalovat přímo na dalekohled. Proto se musí všech osmnáct segmentů zrcadla rozložit do požadovaného tvaru až ve vesmíru.

Po startu bude dalekohled JWST naveden do oblasti Lagrangeova libračního bodu L2, kolem nějž bude kroužit po dráze o poloměru 800 000 km. Veškeré součásti dalekohledu musí fungovat spolehlivě, neboť nebude možné provádět jakoukoliv údržbu či opravy. Vývoj dalekohledu je oproti předpokladům mnohem složitější a nákladnější. Původně byl start v plánu v roce 2007 a náklady se odhadovaly na půl miliardy dolarů. Avšak loni se již počítalo se startem v roce 2018 a předpokládané náklady se vyšplhaly na 8,7 miliardy dolarů.

James Webb SPace Telescope
Start: 2018 (?)
Výška oběžné dráhy: 1 500 000 km
Průměr: 6,5 m
Hmotnost: 6 200 kg
Pozorování v oboru: infračervené záření

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 12/2012

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jedním z velkých problémů trofejního lovu je fakt, že lovcům jde o velikost trofeje. K lovu jsou vybírány největší kusy, které mají nenahraditelnou genetickou hodnotu.

Příroda
Zajímavosti

Pilát Ponský ukazuje Ježíše davům na obrazu Ecce Homo od Antonia Ciseriho

Historie

Australský badatel Mark Meekan se žralokem obrovským

Věda

Zborcená a protažená galaxie NGC 7714 ze souhvězdí Ryb, po srážce s galaxií NGC 7715. Ve výřezu výtrysk z jádra galaxie TXS 2116−077 v infračerveném spektru.

Vesmír

Renault FT-17 představoval nejpokrokovější konstrukci prvoválečných tanků

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907