Dalekohled Kepler objevil více než 700 nových exoplanet

01.03.2014 - Petr Broža

Počet nových planet nacházející se mimo Sluneční soustavu se tak téměř zdvojnásobil. Na několika z nich by se navíc mohl vyskytovat život


Reklama

Do této chvíle byla známa tisícovka potvrzených exoplanet a násobně větší počet kandidátů – to jsou úkazy, které se teprve jako exoplanety musí potvrdit například dalším pozorováním nebo propočty. 715 nových exoplanet tak rozšířilo počet celkem známých objektů na 1 500 až 1 800, záleží na to, jaký z pěti nejznámějších katalogů budeme brát v úvahu. Mise dalekohledu Kepler je zodpovědná za objev více než polovinu této hodnoty – k aktuálnímu datu jde o 961 exoplanet.

Tip: Lovec exoplanet, sonda Kepler, vstala z mrtvých

Více než 94 procent nalezených planet jsou světy menší než Neptun, což potvrzuje předchozí Keplerovy pozorování, že naše Galaxie je plná kamenných planet jako je Země. Většina z těchto 715 nově objevených planet obíhá blízko okolo mateřské hvězdy, což je dělá příliš horkými pro život. Čtyři z těchto planet však mají méně než 2,5násobek velikosti Země a nachází se uvnitř obyvatelné zóny, kde by mohla existovat tekutá vody umožňující život.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Rytina Jiřího Jakuba Dašického průlet Velké komety nad Prahou 12. listopadu 1577. Kromě komety se na obloze objevuje pět symbolů zvěrokruhu: Beran, Ryby, Vodnář, Kozoroh a Střelec. Pod ocasem komety je půlměsíc a Saturn, zobrazený jako hvězda s astronomickým symbolem ♄. 

Historie

Když štír bodne s použitím maximální možné dávky jedu, musí pro to mít opravdu pádný důvod. V krajním případě umí štíři jed i rozprašovat a odradí tak od útoku třeba křečky (Onychomys), kteří škorpiony dokážou odzbrojit tím, že jim úplně odkousnou ocas.

Příroda
Reklama
Vesmír

Francouzští vojáci během bitvy na Marně konecm léta 1914. Během následujících let jich padlo přes 1 400 000.

Válka

Stres dokáže zbarvit vlasy na šedivo. Pořádná dovolená jim zase může vrátit jejich původní barvu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907