Dalekohled Kepler objevil více než 700 nových exoplanet

01.03.2014 - Petr Broža

Počet nových planet nacházející se mimo Sluneční soustavu se tak téměř zdvojnásobil. Na několika z nich by se navíc mohl vyskytovat život


Reklama

Do této chvíle byla známa tisícovka potvrzených exoplanet a násobně větší počet kandidátů – to jsou úkazy, které se teprve jako exoplanety musí potvrdit například dalším pozorováním nebo propočty. 715 nových exoplanet tak rozšířilo počet celkem známých objektů na 1 500 až 1 800, záleží na to, jaký z pěti nejznámějších katalogů budeme brát v úvahu. Mise dalekohledu Kepler je zodpovědná za objev více než polovinu této hodnoty – k aktuálnímu datu jde o 961 exoplanet.

Tip: Lovec exoplanet, sonda Kepler, vstala z mrtvých

Více než 94 procent nalezených planet jsou světy menší než Neptun, což potvrzuje předchozí Keplerovy pozorování, že naše Galaxie je plná kamenných planet jako je Země. Většina z těchto 715 nově objevených planet obíhá blízko okolo mateřské hvězdy, což je dělá příliš horkými pro život. Čtyři z těchto planet však mají méně než 2,5násobek velikosti Země a nachází se uvnitř obyvatelné zóny, kde by mohla existovat tekutá vody umožňující život.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907