Dalekohledy: Jaký je rozdíl mezi reflektorem a refraktorem?

31.07.2014 - Michal Švanda


Reklama

Reflektory a refraktory představují odlišné technické řešení pro konstrukci (nejen) astronomických dalekohledů. Základním úkolem dalekohledu je soustřeďovat svazek světla do menší plochy (do oka, na fotografickou emulzi nebo elektronický detektor). Rozhodující parametr tvoří sběrná plocha objektivu – čím větší průměr, tím více světla se posbírá a tím lepší rozlišovací schopnosti také můžeme dosáhnout.

Refraktory při tom využívají refrakci čili lom světla, zatímco reflektory reflexi, tedy odraz. Refraktory jsou vybaveny spojnou čočkou hrající roli objektivu dalekohledu, v reflektorech pak místo ní nalezneme duté zrcadlo. Okulárové částice reflektorů i reflektorů jsou principálně stejné. Obě konstrukce mají své výhody i nevýhody, zastánce i odpůrce.

Zdá se, že kvalitní refraktory jsou výhodnější pro pozorování  detailů objektů s velkým kontrastem (Měsíce, planet, planetárních mlhovin apod.), zatímco reflektory spíše pro pozorování mlhavějších objektů, zejména proto, že jsou levnější, a je tedy možné získat větší sběrnou plochu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 9/2013

  • Zdroj fotografií: Tajemství vesmíru

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907