Dálkově ovládaný mikročip: Antikoncepce pro moderní ženu

14.07.2014 - Jan Miklín

Čip automaticky dávkující hormonální antikoncepci, který vydrží šestnáct let a jehož je navíc možné vypnout pomocí dálkového ovládání. Přesně to představili a testují američtí vědci


Reklama

Samotný mikročip byl u lidí zatím testován jako dávkovač pravidelné dávky léků proti osteoporóze, antikoncepční účinky jsou zkoušeny na zvířatech. Před uvedením do prodeje ještě zbývá vyřešit také otázku spolehlivosti a možných nežádoucích účinků dlouhé přítomnosti čipu v těle.

Přesné dávkování

Zařízení o rozměrech 20×20×7 mm je plánováno k implantaci pod kůži v oblasti hýždí, paže nebo břicha. Jeden a půl kubického centimetru objemu obsahuje hormon levonorgestrel, již nyní používaný v hormonální antikoncepci. Najednou se jej uvolňuje 30 µg, zásoba tedy stačí na šestnáct let.

Nejtěžším úkolem byla pro vědce výroba membrány, která lék (či hormon) dávkuje. Ta funguje tak, že slabý elektrický proud z baterie prochází titanovo-platinovou stěnou, kterou lehce nataví a díky tomu se do těla uvolní patřičná dávka. 

Dalším plusem je možnost dávkování pomocí dálkového ovladače změnit nebo zcela vypnout. Žena tak po otěhotnění může znovu antikoncepci pohodlně nasadit. Výhodou je hlavně velká výdrž – nyní je maximální doba jednorázové ochrany okolo pěti let. Pokud vše půjde podle plánů, do prodeje se revoluční antikoncepce dostane v roce 2018. Vědci by také rádi co nejvíce zlevnili její výrobu tak, aby se mohla dostat i tam, kde se momentálně porodnost nekontroluje.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vesmír

Norimaki Synthesizer ve variantě pro digitální ochutnávání suši

Věda
Revue

Elisabeth na autoportrétu

Historie
Vesmír
Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907