Další dřevěné auto z Číny: Z mahagonu a vzácné aquilárie

11.02.2015 - Martin Reichman


Reklama

Čínští kutilové zdá se nezahálí a jejich záliba v autech ze dřeva má další pokračování. Na rozdíl od tesaře samouka, o němž jsme psali nedávno, je vozítko farmáře Yu Jietao učiněný bourák. Dvousedadlový elektromobil sice neuchvátí výkonem ani maximální rychlostí, ostatně v závodu na 100 metrů by jej hravě porazili i běžci-sprinteři, dřevěný elektromobil je ale zajímavý díky použitým materiálům. Kromě pneumatik, motoru a dalších klíčových součástí je celé auto postavené z vysoce kvalitního mahagonu. Interiér pak čínský farmář vyrobil z velmi vzácného stromu aquilárie (Aquilaria malaccensis Lam), jehož silice se používají v těch nejdražších parfémech. Oleji získanému z aquilárie se někdy přezdívá "tekuté zlato" a svou hodnotou známý žlutý kov pohodlně překoná.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Dron Zephyr S při letních testech

Věda

Azincourt: Nedisciplinovaní rytíři

Psal se rok 1415 a schylovalo se k jedné z nejdůležitějších bitev stoleté války, ke které mělo dojít u severofrancouzského Azincourtu. Anglické vojsko se tehdy vylodilo na pobřeží a čekalo na rozhodný boj. Odhadem 6 000 až 9 000 vojáků zápolilo s vyčerpáním, zato Francouzi šli do boje se vší vervou. Byla to obrovská armáda, která prý mohla čítat až 36 000 mužů. K vidění zde byla krásná brnění. Silní koně. Jedno jim ale chybělo. Disciplína.

Když boj začal, dostávali se francouzští jezdci jen těžko k nepříteli. Urozencům navíc šlo spíše o ukázku osobní statečnosti a kopyta těžkých koní se navíc nořila hluboko do bláta, které vytvořily deště z předcházející noci. Angličané měli nádavkem jednu obrovskou výhodu, a totiž dlouhé luky, i když jejich role asi nebyla tak dominantní, jak se kdysi tvrdilo. Rozhodně však dokázaly vystřelit stovky vraždících nástrojů za minutu a francouzská převaha se proto rychle zmenšovala. Země galského kohouta nakonec utržila drtivou porážku a přišla o výkvět svého rytířstva. Zatímco na anglické straně prý padlo 15 rytířů, Francouzi jich ztratili kolem 5 000. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Dostane-li se planetka do Kirkwoodovy mezery, vytlačí ji odtud působení gravitační síly Jupitera.

Vesmír
Revue

Puklinový kaňon nazvaný Subway (podzemka) patří k nejvyhlášenějším místům Národního parku Zion.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907