Další objev Curiosity: Dvoumetrový železný meteorit Libanon

22.07.2014 - Martin Reichman

Sonda Curiosity na své cestě k úpatí hory Mount Sharp narazila na dvoumetrový železný meteorit. Je to krasavec


Reklama

Železné meteority jsou podle všeho na povrchu Marsu běžné, podobné objevy učinily i předchozí generace sond Spirit a Opportunity a neznámé nejsou ani na Zemi, i když zde převažují meteority na bázi hornin.

Nově objevený meteorit roverem Curiosity je zajímavý svým tvarem. Vědci předpokládají, že dutiny mohly vzniknout erozí, nebo mohly obsahovat vzácné krystaly olivínu, které se objevují právě v jádrech hrubozrnných železných meteoritů – tzv. pallasitů. Tento typ meteoritů je na naší Zemi velmi vzácný a tvoří méně než 1% všech dopadnuvších meteoritů. Objevený meteorit má velikost 2×2 metry a byl pojmenován Libanon, menší část pak nese název Libanon B.

Výsledky složení meteoritu pochází z kamery ChemCam (Chemistry and Camera), která je jedním z deseti přístrojů, jimiž je Curiosity vybaven. Kamera k analýze využívá laserový paprsek s výkonem milionu wattů, který při dopadu na povrch meteoritu vypaří povrchovou vrstvu horniny. Ionizovaný plyn (plasmu) v tu chvíli vyfotí citlivá kamera s teleobjektivem a monochromatický obraz odešle do spektrometru. Ten na základě zachyceného záření určí, jaké prvky hornina obsahuje.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Autonomní robot Cassie na závodní dráze. (foto: Oregon State University, Kegan SimsCC BY 4.0)

Věda

Mary trénovala boj od mládí a v šermu i přestřelkách se mužům vyrovnala. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Při pozorování částečného zatmění Slunce je nezbytné použít patřičné pomůcky, například speciální filtry, které dostatečně utlumí jas hvězdy, a ochrání tak vaše oči. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, TomruenCC0)

Vesmír

Silná kůže nosorožců lesknoucí se v zapadajícím slunci připomíná brnění. V národním parku Čitvan žije více než 700 kusů nosorožců indických. (foto: © David Hainall)

Příroda

Filtrace se může odehrávat i přímo u zdroje, v komínech továren či elektráren. Filtrování kouřovodů ovšem pokrývá pouhou část produkce skleníkového plynu, proto je potřeba čistit jak komíny, tak ovzduší. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907