Největší vesmírnou událost loňského roku možná čeká velkolepé pokračování. Sonda Rosetta se opět pokusí navázat spojení s Philae
Od pondělí do neděle, přesně takový čas vyměřila ESA sondě Rosettě, pro další pokus o navázání spojení s modulem Philae, který se od 12. listopadu nachází na neznámém místě na povrchu komety 67P/Churyumov-Gerasimenko.
Vědci jsou mírně optimističtí, Philae by podle nich mohla mít dostatek energie, aby Rosetta její signál zachytila. Energie v bateriích patrně nebude dostatek na plné probuzení Philae, mohlo by jí být ale dost na vyslání signálu o poloze. Rosetta bude signál svého vědeckého modulu odposlouchávat až do neděle 17. května, vždy 2× denně.
TIP: Pátrání pokračuje: Kde je Philae a podaří se ji ještě probudit?
S postupným přibližováním komety ke Slunci se prodlužuje i doba, po kterou na předpokládané místo pobytu Philae dopadá sluneční světlo. Aktuálně by mohla být tato doba až 1 hodinu a 20 minut denně. Podle inženýrů z řídícího centra je pro odposlech signálu nutné, aby bylo splněno několik podmínek – okolní teplota musí být maximálně -45 °C a Philae musí disponovat energií odpovídající alespoň 5,5 W. Pro obousměrnou komunikaci by Philae potřebovala alespoň 19 W. Aktuální vzdálenost komety od Slunce činí 250 milionů kilometrů, od Země ji dělí ještě o 100 milionů kilometrů více.
Po 17. květnu se Philae a Rosetta dostanou do vzájemně nevýhodné polohy, která znemožní další komunikaci. Změnit by se to mělo opět ve druhé polovině června, přičemž za nejzazší termín pro navázání komunikace vědci považují polovinu srpna.
The Guardian
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)