Další velký krok lidstva: Co nás čeká před cestou na Mars?

21.07.2014 - Martin Reichman

Od časů prvního člověka na Měsíci urazilo lidstvo ve výzkumu vesmíru pořádný kus cesty. Přesto zdá se, že nadcházející desetiletí bude v této oblasti přelomové. Možná nás čeká další velký skok lidstva


Reklama

Je to již 45 let co Neil Armstrong vstoupil jako první člověk na Měsíc a změnil tak běh lidských dějin. Během následujících let jsme prozkoumali Halleyovu kometu, Discovery vynesl do vesmíru Hubbleův kosmický teleskop, na Marsu a Saturnově měsíci Titanu přistály naše sondy.

Patrně nejočekávanější misí blízké budoucnosti je vyslání lidské posádky na Mars. Přípravy k této přelomové cestě již pochopitelně probíhají a to nejen na naší Zemi. Množství zkoušek a experimentů probíhá 250 kilometrů nad našimi hlavami, na oběžné dráze Země, v podmínkách, které bychom doma obtížně simulovali.

NASA také plánuje experiment, při němž by robotické sondy zachytily a přesměrovaly asteroid k oběžné dráze Měsíce. Ten by později mohli prozkoumat astronauti a získat tak množství informací pocházejících z hlubinného vesmíru. Měsíc bude astronautům sloužit jako výcvikový kemp, budou na něm řešit složité situace v podmínkách, jaké na ně mohou čekat na Marsu.

Mise k Marsu je pro vědce tou nejzásadnější, slibují si od ní odpovědi na otázky možného života ve vesmíru nebo například odpověď zda bychom Mars mohli k životu využívat my sami. Před samotným startem k rudé planetě nás ale čeká mnoho zajímavých událostí. Zde je harmonogram těch nejdůležitějších:

2014: v prosinci je naplánován první zkušební let rakety Orion
2015: v červnu se sonda New Horizons poprvé přiblíží k Plutu
2016: k Marsu odstartuje dvojice sond InSight a ExoMars Trace Gas Orbiter
2017: na cestu k vesmírné stanici budou astronauti poprvé využívat soukromé dopravce
2018: plánovaný start obřího vesmírného teleskopu Jamese Webba, který nahradí dosluhující Hubbleův teleskop
2019: robotické sondy se pokusí o zachycení a přesměrování obřích asteroidů směrem k oběžné dráze Měsíce
2020: k Marsu odstartuje nová sonda, která nahradí Curiosity a připraví půdu pro lidskou návštěvu
2021: k Marsu odstartují kosmické lodě Space Launch System a Orion s lidskou posádkou

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907