Od časů prvního člověka na Měsíci urazilo lidstvo ve výzkumu vesmíru pořádný kus cesty. Přesto zdá se, že nadcházející desetiletí bude v této oblasti přelomové. Možná nás čeká další velký skok lidstva
Je to již 45 let co Neil Armstrong vstoupil jako první člověk na Měsíc a změnil tak běh lidských dějin. Během následujících let jsme prozkoumali Halleyovu kometu, Discovery vynesl do vesmíru Hubbleův kosmický teleskop, na Marsu a Saturnově měsíci Titanu přistály naše sondy.
Patrně nejočekávanější misí blízké budoucnosti je vyslání lidské posádky na Mars. Přípravy k této přelomové cestě již pochopitelně probíhají a to nejen na naší Zemi. Množství zkoušek a experimentů probíhá 250 kilometrů nad našimi hlavami, na oběžné dráze Země, v podmínkách, které bychom doma obtížně simulovali.
NASA také plánuje experiment, při němž by robotické sondy zachytily a přesměrovaly asteroid k oběžné dráze Měsíce. Ten by později mohli prozkoumat astronauti a získat tak množství informací pocházejících z hlubinného vesmíru. Měsíc bude astronautům sloužit jako výcvikový kemp, budou na něm řešit složité situace v podmínkách, jaké na ně mohou čekat na Marsu.
Mise k Marsu je pro vědce tou nejzásadnější, slibují si od ní odpovědi na otázky možného života ve vesmíru nebo například odpověď zda bychom Mars mohli k životu využívat my sami. Před samotným startem k rudé planetě nás ale čeká mnoho zajímavých událostí. Zde je harmonogram těch nejdůležitějších:
2014: v prosinci je naplánován první zkušební let rakety Orion
2015: v červnu se sonda New Horizons poprvé přiblíží k Plutu
2016: k Marsu odstartuje dvojice sond InSight a ExoMars Trace Gas Orbiter
2017: na cestu k vesmírné stanici budou astronauti poprvé využívat soukromé dopravce
2018: plánovaný start obřího vesmírného teleskopu Jamese Webba, který nahradí dosluhující Hubbleův teleskop
2019: robotické sondy se pokusí o zachycení a přesměrování obřích asteroidů směrem k oběžné dráze Měsíce
2020: k Marsu odstartuje nová sonda, která nahradí Curiosity a připraví půdu pro lidskou návštěvu
2021: k Marsu odstartují kosmické lodě Space Launch System a Orion s lidskou posádkou
NASA
RevueVedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)
VědaArcheologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter James, CC0)
HistorieStříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)