Dánský astronaut bude řídit robota na Zemi z paluby ISS

02.09.2015 - Stanislav Mihulka

Astronaut Andreas Mogensen bude na dálku ovládat robotické vozidlo ESA Interact Centaur


Reklama

Pokud budeme i nadále pronikat do vesmírného prostoru, tak budoucí astronauty čekají těžké úkoly a kritické situace. A na ty je nutné se co nejlépe připravit.

Evropská kosmická agentura ESA hodlá v nejbližší době otestovat dálkové řízení robotů mezi vesmírným prostorem a povrchem planety. Dánský astronaut Andreas Mogensen by měl od 7. září řídit experimentální robotické vozidlo Interact Centaur z paluby Mezinárodní vesmírné stanice ISS.

Robot je vybaven senzory a dvěma pažemi, které zvládají velmi přesné operace. V prostorách technického centra ESTEC v nizozemském Noordwijku by s ním měl Mogensen najít konkrétní součástku a zasunout do ní kovový kolík s přesností na zlomek milimetru. To vše z výšky 400 kilometrů.

  • Zdroj textu:

    Gizmag, ESA

  • Zdroj fotografií: ESA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Moderní tiskárna bankovek, které svým pojetím dosáhly vysoké úrovně, začala v Praze fungovat od roku 1928. Ražba nových mincí začala roku 1921.

Historie

Oční protézy se dělají ze skla či akrylu, ale v budoucnu zřejmě budou vznikat na 3D tiskárnách.

Zajímavosti
Revue

Snímek z kosmologické simulace objektu označovaného jako Lyman-alpha blob zachycuje rozložení plynu uvnitř hala tvořeného temnou hmotou. V nitru systému se nacházejí dvě galaxie s prudkým vývojem nových hvězd, obklopené horkým plynem a mnoha menšími satelitními ostrovy

Vesmír

Veřejnosti nepřístupné části jeskyně Prometheus mají bohatou výzdobu.

Příroda

Vlaky projíždějící Chicagem po typických estakádách jste mohli vidět v mnoha filmech. | zdroj: Wikipedia (autor neznámý CC BY 2.5)

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907