Dánský astronaut bude řídit robota na Zemi z paluby ISS

02.09.2015 - Stanislav Mihulka

Astronaut Andreas Mogensen bude na dálku ovládat robotické vozidlo ESA Interact Centaur


Reklama

Pokud budeme i nadále pronikat do vesmírného prostoru, tak budoucí astronauty čekají těžké úkoly a kritické situace. A na ty je nutné se co nejlépe připravit.

Evropská kosmická agentura ESA hodlá v nejbližší době otestovat dálkové řízení robotů mezi vesmírným prostorem a povrchem planety. Dánský astronaut Andreas Mogensen by měl od 7. září řídit experimentální robotické vozidlo Interact Centaur z paluby Mezinárodní vesmírné stanice ISS.

Robot je vybaven senzory a dvěma pažemi, které zvládají velmi přesné operace. V prostorách technického centra ESTEC v nizozemském Noordwijku by s ním měl Mogensen najít konkrétní součástku a zasunout do ní kovový kolík s přesností na zlomek milimetru. To vše z výšky 400 kilometrů.

  • Zdroj textu:

    Gizmag, ESA

  • Zdroj fotografií: ESA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907