Data sondy MAVEN naznačují, že atmosféru Marsu ukradlo Slunce

06.11.2015 - Martin Reichman

Sonda MAVEN odhaluje, jakým způsobem přišel Mars o svou atmosféru. Viníkem je sluneční vítr


Reklama

Mars měl podle vědců v minulosti hustou atmosféru, která na této planetě zajišťovala teplé a vlhké prostředí s tekoucí vodou. Události, které stály za změnou marsovského prostředí, nyní odhalila sonda MAVEN.

Velká sluneční krádež

Výsledky měření, které provedla sonda Maven z oběžné dráhy Marsu naznačují, že příčinou ztráty marsovské atmosféry je sluneční vítr. Tento proud částic, tvořený především protony a elektrony, jehož zdrojem je sluneční korona, dokázal postupně odvát marsovské magnetické pole, které tvořilo ochrannou vrstvu planety.

Podle vědců přišel Mars o svůj magnetický štít zhruba před 4,2 miliardami let, kdy bylo působení a aktivita Slunce mnohem intenzivnější, než je tomu dnes.

TIP: NASA věří, že družice MAVEN vyřeší největší záhadu Marsu: Kam zmizel život?

Působení slunečního větru dokázalo odvát přibližně 100 gramů atmosféry za jednu sekundu. Tato nepatrná, ale kontinuální krádež stačila k tomu, aby Mars přišel o podstatnou část své atmosféry. Data z MAVEN navíc ukazují, že během slunečních bouří rostlo množství uloupené atmosféry exponenciálně.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, GSFC

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Než Zdena zjistila, co se děje s jejím tělem a duší, uběhlo mnoho let. Narodila se s rozštěpem šourku. Znamená to, že jeho pohlavní orgány se více podobaly ženským, ačkoliv byly mužské.

Zajímavosti

Potulná planeta s měsíce, na němž může být kapalná voda.

Vesmír

DiMaggigo poslední slova prý zněla: „Konečně zase uvidím Marilyn!“

Historie

Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.

Věda

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.

Příroda

Sto tisíc křížů

Křesťanské poutní místo, ale také symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. To je Hora křížů. Na uměle vybudovaný pahorek, který se nachází nedaleko litevského města Šiauliai, lidé první kříže vztyčili v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831. I dnes sem poutníci přináší nové kříže a odhaduje se, že se jich na kopci tyčí již více než sto tisíc. (foto: Wikimedia Commons, Liilia MorozCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907