Data sondy MAVEN naznačují, že atmosféru Marsu ukradlo Slunce

06.11.2015 - Martin Reichman

Sonda MAVEN odhaluje, jakým způsobem přišel Mars o svou atmosféru. Viníkem je sluneční vítr


Reklama

Mars měl podle vědců v minulosti hustou atmosféru, která na této planetě zajišťovala teplé a vlhké prostředí s tekoucí vodou. Události, které stály za změnou marsovského prostředí, nyní odhalila sonda MAVEN.

Velká sluneční krádež

Výsledky měření, které provedla sonda Maven z oběžné dráhy Marsu naznačují, že příčinou ztráty marsovské atmosféry je sluneční vítr. Tento proud částic, tvořený především protony a elektrony, jehož zdrojem je sluneční korona, dokázal postupně odvát marsovské magnetické pole, které tvořilo ochrannou vrstvu planety.

Podle vědců přišel Mars o svůj magnetický štít zhruba před 4,2 miliardami let, kdy bylo působení a aktivita Slunce mnohem intenzivnější, než je tomu dnes.

TIP: NASA věří, že družice MAVEN vyřeší největší záhadu Marsu: Kam zmizel život?

Působení slunečního větru dokázalo odvát přibližně 100 gramů atmosféry za jednu sekundu. Tato nepatrná, ale kontinuální krádež stačila k tomu, aby Mars přišel o podstatnou část své atmosféry. Data z MAVEN navíc ukazují, že během slunečních bouří rostlo množství uloupené atmosféry exponenciálně.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, GSFC

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907