Data sondy MAVEN naznačují, že atmosféru Marsu ukradlo Slunce

06.11.2015 - Martin Reichman

Sonda MAVEN odhaluje, jakým způsobem přišel Mars o svou atmosféru. Viníkem je sluneční vítr


Reklama

Mars měl podle vědců v minulosti hustou atmosféru, která na této planetě zajišťovala teplé a vlhké prostředí s tekoucí vodou. Události, které stály za změnou marsovského prostředí, nyní odhalila sonda MAVEN.

Velká sluneční krádež

Výsledky měření, které provedla sonda Maven z oběžné dráhy Marsu naznačují, že příčinou ztráty marsovské atmosféry je sluneční vítr. Tento proud částic, tvořený především protony a elektrony, jehož zdrojem je sluneční korona, dokázal postupně odvát marsovské magnetické pole, které tvořilo ochrannou vrstvu planety.

Podle vědců přišel Mars o svůj magnetický štít zhruba před 4,2 miliardami let, kdy bylo působení a aktivita Slunce mnohem intenzivnější, než je tomu dnes.

TIP: NASA věří, že družice MAVEN vyřeší největší záhadu Marsu: Kam zmizel život?

Působení slunečního větru dokázalo odvát přibližně 100 gramů atmosféry za jednu sekundu. Tato nepatrná, ale kontinuální krádež stačila k tomu, aby Mars přišel o podstatnou část své atmosféry. Data z MAVEN navíc ukazují, že během slunečních bouří rostlo množství uloupené atmosféry exponenciálně.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, GSFC

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907