Data z vesmíru potečou laserovým paprskem. Testovat se bude přímo na ISS

14.03.2014 - Petr Broža

Mezinárodní vesmírná stanice již brzy otestuje vysokorychlostní přenos dat na Zemi laserovým paprskem. Oproti rádiovému přenosu se rychlost zvýší až na 50 Mb/s


Reklama

Třetí zásobovací modul Dragon společnosti SpaceX, který odstartuje v neděli 16. března (dne počasí), kromě zásob a vědeckých potřeb doveze na Mezinárodní vesmírnou stanici také zařízení zvané Optical Payload for Lasercomm Science (OPALS). To bude testovat datovou komunikaci laserovým paprskem místo běžného rádiového spojení.

„Optické spojení z vesmírem naprosto změní pravidla hry,“ poznamenal manažer projektu Matt Abrahamson. Data posíláná laserovým paprskem tečou násobně rychleji než klasickou rádiovou cestou. Tento krok je zásadní pro komunikaci s vesmírnými sondami a misemi s lidskou posádkou. Současné přístroje, ať už jde o měřící aparatury nebo kamery, dokážou pracovat s výrazně většími objemy dat (videa, fotografie...), je však problém tyto objemy dostat zpět na Zemi.

Současné technologie umožňují přenos rychlostmi 200 až 400 kb/s, zatímco OPALS bude komunikovat za ideálních podmínek až 50 Mb/s. V budoucnu se pak můžeme dostat až na rychlosti okolo gigabitu. To je jako bychom srovnávali dial-up a kabelové připojení. Snadno tak budeme přenášet HD video online – představte si například přímý přenos v HD kvalitě z Měsíce, který budete sledovat na Youtube.

Poté, co se OLAPS dostane na ISS, bude pomocí robotického ramene instalován na vnější plášť stanice. Testy budou pak probíhat následující tři měsíce.

Tip: Laserová komunikace Země-Měsíc byla již vyzkoušena díky sondě LADEE

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: OPAL

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda
Historie

U Tannenbergu Rusové ztratily desetitisíce mužů, ale tisk bitvu označil za pouhý lokální neúspěch.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907