Dávné ohromné jezero Mega Čad vyschlo za pár století

06.07.2015 - Stanislav Mihulka

Gigantické jezero, které bylo před 6 tisíci lety největší na světě, zmizelo za pár století


Reklama

Jezero Čad, které dnes leží ve střední Africe mezi státy Nigérie, Niger, Čad a Kamerun, se nezdá. Dnes má rozlohu kolem 1 350 čtverečních kilometrů (někdy i mnohem méně), ale před 6 tisíci lety bylo jako jezero Mega Čad, s rozlohou 360 tisíc čtverečních kilometrů, zřejmě největším sladkovodním jezerem planety.

Vědci použili satelitní snímky celého regionu k mapování břehů pradávného jezera Mega Čad. Poté analyzovali místní sedimenty a zjišťovali stáří těchto břehů.

Nakonec vyšlo najevo, že jezero Mega Čad vyschlo neuvěřitelnou rychlostí a za pár set let se z vodní hladiny stala krajina s písečnými dunami a všudypřítomným prachem. Oblast bývalého jezera Mega Čad je dnes největším zdrojem atmosférického prachu na planetě.

  • Zdroj textu:

    University of Royal Holloway London, PNAS

  • Zdroj fotografií: University of Royal Holloway London

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Veleskokan goliáší, největší známý druh žáby, žije na malém území v Kamerunu. Místní ho rádi loví a prodávají jako pochoutku.

Věda

Ilustrace protoplanetárního disku okolo hvězdy TW Hydrae.

Vesmír

Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům

Válka

Vítězslava Kaprálová (1915–1940) jako dvacetiletá. Martinů o ní později napsal: „Jen jedna otázka neopustila dodnes mé vědomí a vzpomínky. Proč jí osud dal tolik energie a tolik vzácných darů a proč jí nedal možnost, aby jich mohla využíti?“

Historie

Karlsruhe, kde se mohl podle některých teorií narodit Hauser. Ve výřezu portrét Kaspara Hausera, na němž je patrná jizva na čele po prvním údajném atentátu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907