Dávný předek Černé smrti objeven v jantaru starém 20 milionů let

29.09.2015 - Stanislav Mihulka

Prastarý jantar ukrýval bakterie podezřele podobné původci dýmějového moru


Reklama

Asi tak před 20 miliony let uvízla v pryskyřici jedna blecha. Z pryskyřice se pak stal jantar, který uchoval nejstarší známou stopu po původci strašlivého dýmějového moru.

Pokud se vědci nespletli a jde skutečně o fosilní pozůstatky bakterií příbuzných Černé smrti, tak tyhle bakterie byly na naší planetě mnohem déle, než celý lidský rod. Bez DNA, která se v jantaru bohužel neuchovává, není úplně jasné, jestli jde skutečně o příbuzné dýmějového moru. Velikostí a tvarem buněk se ale bakterie z jantaru původci Černé smrti podobají.

Fosilní blechy z jantaru se navíc podobají dnešním blechám přenášejícím mor a podobný je i způsob, jak dávné blechy podezřelé bakterie přenášely.

  • Zdroj textu:

    Oregon State University, Journal of Medical Entomology

  • Zdroj fotografií: George Poinar, Jr. / Oregon State University

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907