Dávný předek Černé smrti objeven v jantaru starém 20 milionů let

29.09.2015 - Stanislav Mihulka

Prastarý jantar ukrýval bakterie podezřele podobné původci dýmějového moru


Reklama

Asi tak před 20 miliony let uvízla v pryskyřici jedna blecha. Z pryskyřice se pak stal jantar, který uchoval nejstarší známou stopu po původci strašlivého dýmějového moru.

Pokud se vědci nespletli a jde skutečně o fosilní pozůstatky bakterií příbuzných Černé smrti, tak tyhle bakterie byly na naší planetě mnohem déle, než celý lidský rod. Bez DNA, která se v jantaru bohužel neuchovává, není úplně jasné, jestli jde skutečně o příbuzné dýmějového moru. Velikostí a tvarem buněk se ale bakterie z jantaru původci Černé smrti podobají.

Fosilní blechy z jantaru se navíc podobají dnešním blechám přenášejícím mor a podobný je i způsob, jak dávné blechy podezřelé bakterie přenášely.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Oregon State University, Journal of Medical Entomology

  • Zdroj fotografií: George Poinar, Jr. / Oregon State University

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Moderní forenzní DNA fenotyping umožňuje ze sekvence DNA určit původ dotyčného člověka, barvu pokožky, a také základní rysy obličeje. 

Věda

Zoologové žertují, že ksukol ocasatý při pohybu vypadá jako podivný lemur, který má místo rukou pavouky. Na snímku je dobře patrný mimořádně tenký prostředníček.

Příroda

Snímek zachycuje celý kráter Tycho a jeho široké okolí. Jsou na něm patrné jemné detaily měsíční krajiny a vzbuzuje dojem letu těsně nad povrchem Luny.

Vesmír

Kočky hlazení nevyžadují, ale tolerují ho výměnou za krmení. Ukázalo se, že klíčem je respektovat požadavky malých šelem a nevnucovat se.

Zajímavosti

Ekonomické ztráty kvůli suchu činí na Jihozápadě za rok 2020 11,4 až 23 miliard dolarů (asi 247 až téměř 500 miliard Kč).

Věda
Reklama

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907