Dávný předek pavouků neuměl příst: Změní se definice pavouka?

22.09.2013 - Jaroslav Petr

Paleontologové objevili fosílie předka dnešních pavouků, jenž žil před 386 miliony roků. Tvor dostal vědecké jméno Attercopus fimbriunguis a je pozoruhodný z celé řady důvodů. Vědcům trvalo skoro deset let, než pečlivým studiem zvláštnosti „prapavouka“ odhalili


Reklama

„Je to jako skládat puzzle a mít k dispozici jen půlku dílků, z nichž byl setřen obrázek a navíc byly zavřeny do krabice,“ přiblížil náročnou práci Paul Selden z University of Kansas.Závěry Seldenovy studie dokládají, že Attercopus fimbriunguis byl s to vyrábět vlákna podobně jako dnešní pavouci. Na břiše měl pro tyto účely dvě řady dutých chloupků, ze kterých vlákno vytlačoval. Selden však nenašel ani stopu po tzv. spineretách, jejichž pomocí pavouci spřádají sítě. K čemu mu tedy vlákna sloužila?

Selden se domnívá, že předek dnešních pavouků za sebou mohl v případě potřeby natáhnout jakousi řídkou plachtu z vláken. Tu mohl využít například ke zpevnění stěn hnízda vyhloubeného v sypkém písku. Selden nevylučuje, že si dávný pavouk budoval při loveckých výpadech za kořistí „ústupový chodníček“, po kterém se mohl rychle vrátit do bezpečí hnízda.

Další raritou prapavouka Attercopus fimbriunguis je ocásek. Živočich byl dlouhý pouhých pět milimetrů, pětinu jeho těla tvořil ocásek podobný tomu, jaký mají dnešní štíři. Selden se přiznal, že si s touto částí těla fosílie dlouho nevěděl rady. Pomohlo mu až zveřejnění nálezu fosílie jiného podivuhodného pavoukovitého tvora Parmarachne novokshonovi v roce 2005. Ten měl mimo jakoukoli pochybnost velice nápadný ocásek. „Najednou mi to, co jsem viděl na fosílii Attercopus fimbriunguis, začalo dávat smysl,“ vzpomíná Selden.

Nález Attercopus fimbriunguis zřejmě změní definici tvorů, jež řadíme mezi občasné pavouky. Do „pavoučího šuplíku“ jsme házeli živočichy schopné vyrábět vlákno. To však uměl i Attercopus fimbriunguis, který, jak naznačuje zmíněný ocásek, pavoukem rozhodně není. Nová definice bude za pavouky počítat jen ty tvory, kteří jsou s to vlákno dále spřádat.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hans Christian Andersen proslul jako autor dětských pohádek, sám ale trpěl nejrůznějšími fóbiemi.

Historie
Věda

Současná podoba RMC v afghánských misích.

Válka

Káně rousná (Buteo lagopus) má rozpětí křídel až 140 cm a bělavější zbarvení než naše káně lesní (Buteo buteo).

Příroda

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907