Dawn se blíží k cíli: Nejdetailnější snímky trpaslíka Ceres

28.01.2015 - Martin Reichman


Reklama

Sonda Dawn pořídila doposud nejostřejší snímek trpasličí planety Ceres. Nové záběry mají o 30% vyšší rozlišení, než snímky pořízené před 11 lety Hubbleovým vesmírným teleskopem. Obrázky jsou nasnímány ze vzdálenosti 237 tisíc kilometrů.

V detailu Ceresu je na jeho severní části jasně patrná bílá skvrna, a přestože její původ zatím není známý, vědci spekulují, že by mohlo jít o obrovský kráter, nebo o velké ledové pole. To se ostatně brzy dozvíme, aktuální vzdálenost dělící sondu Dawn a Ceres je 0,001427 AU, tedy zhruba 213 tisíc kilometrů. Oběžnou dráhu Ceresu by měla sonda dosáhnout letos 6. března.

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL-Caltech

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907