DDT– záchrana i zhouba vojáků

06.11.2015 - Karel Cidlinský

Dnes víme, že preparát DDT má zhoubné účinky na lidské zdraví, ale za druhé světové války se na něj nahlíželo jako na zázračný přípravek hubící parazity


Reklama

Velkým problémem se za druhé světové války staly nemoci přenášené komáry, blechami a dalšími cizopasníky. Některé tichomořské ostrovy, na kterých se vylodila námořní pěchota, byly tak zamořené malarickými komáry, že onemocnění touto chorobou pro vojáky představovalo větší riziko než nepřátelské kulky.

Zdravotnická služba na toto nebezpečí zareagovala nasazením „kouzelného prášku“ DDT. Masové využívání tohoto syntetického preparátu, na jehož schopnost likvidovat hmyz se přišlo těsně před válkou, začalo brzy všude ve světě. Bohužel se však nic nevědělo nic o jeho škodlivosti pro lidské zdraví, a tak se DDT rozstřikovalo z letadel nad vlastními jednotkami, postřikovaly se jím německé děti kvůli vším a vojáci si jím napouštěli oblečení a stany.

Po válce se běžně používalo i v civilním sektoru, v některých lokalitách pomohlo prakticky vymýtit malárii, ale v 70. letech studie jasně prokázaly jeho škodlivost pro lidské zdraví, zejména na hormonální systém a plodnost. Přesto se v některých afrických zemích používá dodnes. 

  • Zdroj textu:

    II. světová 7-8/2013

  • Zdroj fotografií: upload.wikimedia.org

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nanosenzor pro detekci oxidu dusičitého

Věda

Bude nám s výrobou piva pomáhat elektromagnetická indukce?

Věda

Kolébkou lidstva je Afrika. Na černém kontinentu se z pravěkých australopitéků vyvinuli první zástupci rodu Homo. Těm však byl africký kontinent záhy malý a podnikali dlouhé migrace do Evropy a Asie, a to hned několikrát. 

Zajímavosti

Gelnhausenův kodex vznikl v letech 1400‒1408 a obsahuje nálezy jihlavského městského a horního práva a 21 panovnických privilegií. Autorem jeho koncepce a jedním z celkem tří písařů byl Jan z Gelnhausenu.

Historie

Nejslavnější Brouci

The Beatles
žánr: rock, pop | prodaných alb: 277,4 milionu

Ačkoliv parta jménem The Beatles hrála jen v letech 1960–1970, jejich nakažlivá směs rock-and-rollu, popu a později také blues či jiných žánrů z nich učinila finančně nejúspěšnější kapelu historie. Zatímco plnohodnotných alb prodali zhruba 277,4 milionu, neoficiální zdroje se nebojí vystoupat až k šesti stovkám milionů. Jen američtí posluchači si přitom údajně pořídili 1,6 miliardy singlů. Není tedy divu, že se poslední žijící členové „Brouků“ Ringo Starr a Paul McCartney řadí mezi nejbohatší hudebníky, jejichž celkové jmění dosahuje v přepočtu desítek miliard korun. 

Revue

Houfnice M102 amerických výsadkářů v akci

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907