Dědictví po okupantech (1): Československé zbraně vyvinuté z německých vzorů

19.06.2020 - Jan Kozák

Ve snaze obnovit své ozbrojené síly čelilo Československo v prvních poválečných letech vážným problémům. Významnou pomocí při vývoji nové techniky se tak staly třeba i německé zbraně, které na území osvobozené republiky zůstaly

<p>Příslušníci Čs. samostatné obrněné brigády v samém závěru války v Belgii. Část zbraní od západních Spojenců doplnily také ty, které vycházely z německé techniky.</p>

Příslušníci Čs. samostatné obrněné brigády v samém závěru války v Belgii. Část zbraní od západních Spojenců doplnily také ty, které vycházely z německé techniky.


Reklama

Po okupaci Československa v březnu 1939 zůstalo z jeho silně vyzbrojené armády jen malé Vládní vojsko bez těžkých zbraní. Ty zabavili Němci pro Wehrmacht, nebo došlo k jejich rozprodání. Domácí průmyslové podniky pak až do konce druhé světové války vyráběly pro třetí říši širokou škálu vozidel, letounů a nejrůznějších komponent.

Pušky, letadla, tanky

Po německé kapitulaci v květnu 1945 ale vyvstala potřeba vyzbrojit obnovenou armádu moderní výzbrojí, aby dokázala držet krok se zahraničím a adaptovala se na nejnovější trendy na poli vojenské techniky a taktiky. V roce 1945 čs. armáda disponovala především výzbrojí zahraniční výroby, ať už šlo o ruční zbraně, obrněná vozidla či leteckou techniku.

Zvláště u tanků a letadel se v inventáři ozbrojených sil nacházela pestrá směsice jak britských a sovětských designů užívaných zahraničními čs. jednotkami, tak i kořistního německého materiálu zanechaného na území Československa.

Německé dědictví

Jednalo se o stovky kusů nejrůznějších typů, od cvičných letounů přes bombardéry až po tanky a polopásové transportéry. Jelikož pak přezbrojování na sovětskou výzbroj a výstroj pokračovalo jen pomalu a kromě finančních problémů je brzdily i politické třenice, jevila se „recyklace“ německých vozidel a letadel jako nejúspornější a nejrychlejší řešení.

TIP: Hrdinové padající z nebes: Jak vypadaly počátky výsadků v protektorátu?

Na základě německých vzorů tak v poválečných letech vznikla řada konstrukcí upravených pro čs. potřeby, sahajících od prostého zprovoznění stávajících kusů až po rozsáhlejší konverze. 

Československé zbraně vyvinuté z německých vzorů:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Molekula ErSO úspěšně ničí nádor prsu s receptorem pro estrogen i jeho metastázy. Prozatím u myší.

Věda
Reklama

Odhalená vnitřní struktura Marsu

Vesmír

Drozd stěhovavý (Turdus migratorius) má s hnízdními parazity své zkušenosti a často si s nimi dokáže poradit.

Příroda

Coby první Evropan spatřil zasněžený vrcholek Kilimandžára německý misionář Johannes Rebmann.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907