Dědictví po okupantech (1): Československé zbraně vyvinuté z německých vzorů

19.06.2020 - Jan Kozák

Ve snaze obnovit své ozbrojené síly čelilo Československo v prvních poválečných letech vážným problémům. Významnou pomocí při vývoji nové techniky se tak staly třeba i německé zbraně, které na území osvobozené republiky zůstaly

<p>Příslušníci Čs. samostatné obrněné brigády v samém závěru války v Belgii. Část zbraní od západních Spojenců doplnily také ty, které vycházely z německé techniky.</p>

Příslušníci Čs. samostatné obrněné brigády v samém závěru války v Belgii. Část zbraní od západních Spojenců doplnily také ty, které vycházely z německé techniky.


Reklama

Po okupaci Československa v březnu 1939 zůstalo z jeho silně vyzbrojené armády jen malé Vládní vojsko bez těžkých zbraní. Ty zabavili Němci pro Wehrmacht, nebo došlo k jejich rozprodání. Domácí průmyslové podniky pak až do konce druhé světové války vyráběly pro třetí říši širokou škálu vozidel, letounů a nejrůznějších komponent.

Pušky, letadla, tanky

Po německé kapitulaci v květnu 1945 ale vyvstala potřeba vyzbrojit obnovenou armádu moderní výzbrojí, aby dokázala držet krok se zahraničím a adaptovala se na nejnovější trendy na poli vojenské techniky a taktiky. V roce 1945 čs. armáda disponovala především výzbrojí zahraniční výroby, ať už šlo o ruční zbraně, obrněná vozidla či leteckou techniku.

Zvláště u tanků a letadel se v inventáři ozbrojených sil nacházela pestrá směsice jak britských a sovětských designů užívaných zahraničními čs. jednotkami, tak i kořistního německého materiálu zanechaného na území Československa.

Německé dědictví

Jednalo se o stovky kusů nejrůznějších typů, od cvičných letounů přes bombardéry až po tanky a polopásové transportéry. Jelikož pak přezbrojování na sovětskou výzbroj a výstroj pokračovalo jen pomalu a kromě finančních problémů je brzdily i politické třenice, jevila se „recyklace“ německých vozidel a letadel jako nejúspornější a nejrychlejší řešení.

TIP: Hrdinové padající z nebes: Jak vypadaly počátky výsadků v protektorátu?

Na základě německých vzorů tak v poválečných letech vznikla řada konstrukcí upravených pro čs. potřeby, sahajících od prostého zprovoznění stávajících kusů až po rozsáhlejší konverze. 

Československé zbraně vyvinuté z německých vzorů:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Solar Orbiter má panely s rozpětím 18 metrů a váží 1,8 tuny. Na palubě nese deset měřicích přístrojů a okolo Slunce bude obíhat do roku 2027.

Vesmír

Slovenský prezident Jozef Tiso s Adolfem Hitlerem.

Historie

Vyvolávací cena státovky je jeden milion korun. „Odhaduji, že se její cena může vyšplhat až na čtyřnásobek,“ uvádí Aleš Kohout spolumajitel aukční společnosti. Naposledy se ve veřejné nabídce tato bankovka objevila v květnu 1994 a vydražila se za 280 000 Kč. 

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907