Dekriminalizace drog v Portugalsku přináší výsledky. Ubývá mrtvých i HIV nemocných

15.06.2015 - Martin Reichman

Portugalsko v roce 2001 přistoupilo k částečné dekriminalizaci drog. Statistiky ukazují, že nový přístup přináší své ovoce


Reklama

Ještě na konci 90. let mělo Portugalsko mezi narkomany nejvíce nakažených virem HIV z celé Evropy, počty uživatelů heroinu oscilovaly mezi 50 až 100 tisíci uživatelů a vysoké byly také počty úmrtí způsobených předávkováním. Od roku 2001 ale úřady začaly uplatňovat novou protidrogovou politiku – drogy jsou zde sice stále nezákonné, držení malého množství pro osobní potřebu ale již není trestáno v rámci trestního práva, ale jako přestupek proti veřejnému zdraví.

Místo vězení léčebna

V praxi to znamená, že narkoman, u nějž policisté objeví drogy, putuje k přestupkové komisi složené z právníka, psychiatra a sociálního pracovníka. Komise může provinilci nařídit léčbu, uložit pokutu v rozpětí od 25 € do 150 €, a v případě některých povolání zakázat jejich výkon. Paleta omezení zahrnuje také možný zákaz určitých míst (například diskoték), zákaz styku s konkrétními osobami, zákaz cestování nebo odebrání zbrojního pasu.

Sankce uložené komisí jsou často kombinované a v případě, že provinilec nastoupí dobrovolnou léčbu, bývají mu zbylé tresty prominuty, nebo alespoň výrazně zmírněny.

Nejméně mrtvých v Evropě

Nová data z Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) ukazují, že nová portugalská politika přináší pozitivní ovoce. Podle zveřejněných údajů má Portugalsko druhou nejnižší úmrtnost spojenou s předávkováním v Evropě. Na milion obyvatel zde připadají jen 3 mrtví. V tradičně liberálním Nizozemsku je to 10,2 mrtvých na milion obyvatel, v Británii pak 44,6. Celoevropský průměr je přitom 17,3 mrtvých na milion obyvatel a zdaleka nejhůře je na tom Estonsko se 126,8 úmrtími na milion obyvatel.

Česká republika figuruje na sedmé příčce evropského žebříčku. Podle nově zveřejněných údajů EMCDDA v roce 2014 zemřelo v Česku 37 lidí na předávkování drogami. Ve věkové skupině 15-64 let to znamená 5,1 úmrtí na milion obyvatel. Na Slovensku je to 6,5 úmrtí na milion obyvatel.

Ne vše je ale růžové. Spotřeba uživatelů drog v Portugalsku od roku 2001 mírně stoupla a přes citelný pokles je stále vysoký i počet narkomanů nakažených HIV (7,8 nakažených na milion obyvatel). Architekt nové portugalské protidrogové politiky doktor João Goulão tak mírní nadšení ze zveřejněných dat. Zároveň ale dodává, že se rozhodně nenaplnily předpovědi odpůrců nového přístupu. V Portugalsku totiž rozhodně nedošlo k dramatickému nárůstu uživatelů nelegálních drog, klesl počet HIV infekcí a smrtí spojených s předávkováním a klesla i spotřeba tzv. syntetických drog.

Srovnání maximálního „povoleného“ množství drog v ČR a v Portugalsku. 

LátkaPortugalskoČeská republika
Pervitin1 gram1,5 gramu
Heroin1 gram1,5 gramu
Kokain2 gramy1 gram
Extáze (MDMA)1 gram4 tablety
LSD500 µg5 papírků (250 µg)
Marihuana25 gramů10 gramů
Hašiš5 gramů5 gramů

Reklama

  • Zdroj textu:

    EMCDDA, The Independent, Wikipedia

  • Zdroj fotografií: Shutterstock, EMCDDA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Astronauti Tim Kopra a Tim Peake během odběru krve ve vesmíru.

Vesmír

Velké množství ozonu v přízemní vrstvě vzduchu značně snižuje úrodu rýže a dalších plodin.

Věda

Žraloky Perezovy jsme potkávali při každém ponoru. Potápění s těmito poměrně mohutnými parybami může být pro někoho adrenalinovým zážitkem. Je třeba však zachovat klid a přítomnost nádherných a elegantních tvorů si užít.

Příroda

Rituál otvírání úst – rakev s mumií symbolicky třímá sám Anup (Anúbis), dcera a manželka mrtvého faraona hořekují, zatímco kněží vykonávají obřady.

Historie

Šedá je nejtypičtější barvou orlovských klusáků. Na sněhu sice vypadají krásně, ale mají rádi spíše teplejší podnebí.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907