Delfíni mají mezi sebou přátele i nepřátele, podobně jako lidé

06.05.2015 - Stanislav Mihulka

Podle nejnovějšího výzkumu mají delfíni bohatý sociální život, v němž si vytvářejí přátele i nepřátele


Reklama

Pokud víme, tak delfíni nepoužívají Facebook ani Twitter. Přesto žijí ve složitých sociálních sítích, které docela připomínají komplikované mezilidské vztahy. Vědci po více než šest let intenzivně studovali delfíny skákavé, kteří žijí v oblasti floridských lagun Indian River Lagoon. Z početného souboru fotografií analyzovali život zhruba dvou stovek delfínů.

Delfíni provozují čilou komunikaci a už delší dobu víme, že mají poměrně bohatý sociální život. Nicméně se ukázalo, že delfíni, tak jako lidé, se s některými dalšími delfíny stýkají raději a s jinými se zase stýkají méně, než by se slušelo.

Vše nasvědčuje tomu, že delfíni vytvářejí partičky. Vztahy uvnitř těchto part jsou přitom ještě ovlivňovány tvarem oblasti, kde tyto party žijí. Tlupy delfínů skákavých z nejužších míst lagun soustavy Indian River Lagoon mají také nejvíce utužené sociální sítě. Je to jako když lidé žijí na maloměstě, kde mají jen málo příležitostí budovat sociální vztahy.

 

  • Zdroj textu:

    Florida Atlantic University, Marine Mammal Science

  • Zdroj fotografií: Harbor Branch Oceanographic Institute, Florida Atlantic University

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907