Delfíni se skákáním baví: Neuvěřitelné kousky delfíních akrobatů

12.03.2017 - Marek Telička

Skok jako úsporný pohyb -<p>Když delfín občas vyskočí do vzduchu, při cestách na dlouhé vzdálenosti tím šetří energii</p>
Skok jako úsporný pohyb -

Když delfín občas vyskočí do vzduchu, při cestách na dlouhé vzdálenosti tím šetří energii


Reklama

Vysoký skok nad hladinu je puncem delfíní obratnosti a hravosti. Ne všichni delfíni jsou ovšem pro tento efektní úkon stejně disponováni. Pravděpodobně nejvýš nad hladinu se dokáže vznést delfín krátkohubý (Lagenorhynchus obliquidens). V podmínkách mořského akvária dokáží tito vodní živočichové pod vedením trenérů vyskočit přes devět metrů vysoko. Velmi dobrým skokanem je i delfín Ehrenbergův (skákavý, Tursiops truncatus), jehož nejlepší změřený výkon má hodnotu asi pět a půl metru.

TIP: Vědci rozluštili mravenčí genom - Z jedné třetiny je shodný s lidským

Delfíni se ovšem nevymršťují nad hladinu pouze v zajetí a jen proto, aby se zavděčili svým lidským trenérům a návštěvníkům. Nejenže jsou jejich skoky známy i z volné přírody, ale zároveň existují potvrzené případy nasvědčující tomu, že i v oceánu dokáží tito inteligentní savci podávat obdobně kvalitní výkony. Pokud víme, k výskokům nad hladinu dochází z několika důvodů. Při cestách na dlouhé vzdálenosti a snaze pohybovat se rychleji je občasné vyskočení v úhrnu energeticky méně náročné než neustálé překonávání odporu vodní masy. Skok do výšky je rovněž dobrým způsobem, jak najít potravu a navíc tak delfíni dokážou vyplašit ryby, jež se poté shlukují do úzce sevřených hejn. Skákající lovec má pak šanci na chycení hned několika ryb najednou. Skoky mají rovněž komunikační rozměr a samci předvádějí ve vzduchu v období páření neuvěřitelné akrobatické kousky, pravděpodobně aby na sebe upozornili samičky a odradili konkurenci. Některé skoky se ovšem odehrávají v situacích, kdy je nelze zdůvodnit ani jednou z výše zmíněných příčin. I vědci proto připouští, že část z nich je zřejmě prováděna jen tak a delfíni se skákáním prostě baví.

  • Zdroj textu:

    Příroda 11/2010

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Jeden z ledových vulkánů na Velkých jezerech na nedávném snímku.

Věda
Historie

Síť optických a akustických detektorů by ročně mohla zachytit několik ultrarychlých meteoritů z explozí supernov.

Vesmír

Na letu kriticky ohrožených ibisů byla ověřena schopnost ptáků precizně využívat vzestupné proudy při letu ve formaci.

Příroda

Základna amerických sil nedaleko Mogadiša, odkud operovaly vrtulníky a speciální jednotky.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907