Den, kdy si Německo a Itálie rozdělily sféry vlivu

25 . 10 . 1936

Reklama

V pozdních 30. letech byla politická situace v Evropě jako sud střelného prachu, který hrozil okamžitým výbuchem. Německo a Itálie věděly, že je třeba rozdělit si sféry vlivu. 25. října 1936 zpečetily svůj svazek smouvou, která vešla ve známost jako Osa Berlín-Řím.

Ještě roku 1936 se k Ose přidalo Japonsko. Tento triumvirát byl korunován v roce 1940, kdy došlo v Berlíně k uzavření Paktu tří mezi nacistickým Německem, fašistickou Itálií a císařským Japonskem. Druhá světová válka byla v plném proudu. 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Křídový pták Falcatakely forsterae.

Věda

Konstantinův křest, obraz namalovaný pravděpodobně Gianfrancescem Pennim.

Historie

Stávající vesmírná smlouva zakazuje použití jaderných zbraní nebo jiných zbraní hromadného ničení ve vesmíru. Průzkum vesmíru, Měsíce a jiných nebeských těles by měl být motivován výhradně mírovými účely.

Vesmír

 Dohodová propaganda dokázala německé zločiny v Belgii propagandisticky využít.

Válka

Pod ochranou rodiny

Vorvani obrovští (Physeter macrocephalus) oplývají vysokou inteligencí a jsou obdařeni vyvinutým sociálním cítěním. Jestliže je některý vorvaň napaden, útočník je vzápětí vystaven nemilosrdnému zásahu dalších členů rodinného klanu. Například když se do nebezpečí dostane mládě ohrožované kosatkami nebo žraloky, vyšle signál a ostatní vorvani ihned připlavou. Utvoří kolem ohroženého jedince kruh, přičemž jejich hlavy směřují dovnitř a nebezpečné ocasy jsou připraveny uštědřit útočníkům smrtelnou ránu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907