Desmond T. Doss (1919–2006): Neohrožený odpírač

02.10.2015 - Jiří Suchánek

Desátník Desmond Doss se stal pravděpodobně jediným vojákem americké armády, který obdržel Medaili cti, udělovanou jako nejvyšší vyznamenání za vojenskou chrabrost, aniž by kdy vystřelil z pušky. Co víc, do všech zuřivých bitev v Pacifiku vstupoval vždy zcela neozbrojen, nenosil dokonce ani nůž


Reklama

Krátce poté co Japonci 7. prosince 1941 zaútočili na Pearl Harbor, přihlásil se tehdy třiadvacetiletý Desmond Doss jako mnoho jiných mladíků do služby vlasti. Mělo to však háček. Jako člen Církve adventistů sedmého dne odmítal kohokoliv zabít nebo nosit zbraň. Požádal tedy o nebojové zařazení, což si odvodní komise vyložila jako odpírání vojenské služby. Doss však představoval hodně netradičního „odpírače“, protože i když z principu nechtěl zabíjet, byl ochoten bez řečí nosit uniformu a jít do bitvy. Nakonec se stal zdravotníkem u 307. pěšího pluku 77. pěší divize.

Pod palbou

Skutečnost, že Doss odmítal nosit zbraň, se pochopitelně nesetkávala s velkým pochopením u jeho spolubojovníků. Jen blázen by totiž chtěl, aby mu v boji kryl záda chlapík vyzbrojený pouze odhodláním a lékárničkou. Vojáci tak po něm házeli boty a jeden seržant se jej pokusil dostat před válečný soud za neuposlechnutí rozkazu k nošení pušky. Nakonec až bitva ukázala vojákům 77. pěší divize, s kým mají v osobě Desmonda Dosse tu čest.

Formace pod velením generálmajora Andrewa D. Bruce se dočkala prvního nasazení na pacifickém válčišti v polovině roku 1944 během bitvy o ostrov Guam a už zde Doss v obtížných podmínkách zachránil řadu svých spolubojovníků, za což si vysloužil první Bronzovou hvězdu. V listopadu téhož roku se jeho divize vylodila na filipínském ostrově Leyte. Zde získal druhou Bronzovou hvězdu, když bez krytí přeběhl pod nepřátelskou palbou ke dvěma postřeleným vojákům. Jeden sice zemřel, druhého však Doss za ostřelování sniperů dovlekl do bezpečí.

Odstřelovači obecně představovali pro americké mediky velké nebezpečí. Sám Doss k tomu řekl: „Japonci se snažili dostat hlavně zdravotníky. Počítali totiž s tím, že když zabijí medika, podlomí tím morálku ostatních mužů v jednotce, protože od té chvíle se o ně v případě zranění neměl kdo postarat. Všichni zdravotníci chodili ozbrojení, tedy až na mne...“. V březnu 1945 následovala krvavá bitva o Okinawu a právě v tomto pekle došlo na Dossův nejslavnější čin.

Pětasedmdesát životů

Jelikož právě za záchranu svých druhů na Okinawě si Desmond Doss vysloužil Medaili cti, citujme alespoň úryvek z návrhu na její udělení: „Byl zdravotníkem I. roty, která měla dobýt asi 120 metrů vysoký útes. Když se vojáci dostali s pomocí lan na vrchol, dostali se do těžké dělostřelecké, minometné a kulometné palby, která zranila na 75 mužů a zbytek donutila se stáhnout.Vojín Doss se odmítl ukrýt, zůstal v ostřelovaném prostoru a snášel jednoho zraněného po druhém k okraji útesu. Odtud zraněné ručně spouštěl na lanech do bezpečí.“

Dodejme ještě, že tuto smrtelně nebezpečnou činnost Doss prováděl nepřetržitě 12 hodin pod neustávajícím japonským ostřelováním a každého ze 75 zachráněných vojáků musel sám na laně spustit o 12 metrů níž.

V podobných akcích neohroženě pokračoval až do 21. května 1945. Tehdy při nočním útoku své roty jako vždy v přední linii zachraňoval životy do chvíle, než jej na noze zranily střepiny granátu. Sám se ošetřil a znovu se věnoval ostatním. Až po pěti hodinách se k němu dostali nosiči raněných. Naložili jej a nesli do bezpečí, když je překvapil japonský útok. Doss v té chvíli spatřil vážněji raněného muže, kterého přikázal nosičům naložit místo sebe. Když vyčkával jejich návratu, zasáhl jej odstřelovač do ramene.

Těžké zranění si znovu ošetřil a obtížným terénem se odplazil asi 300 metrů na stanici první pomoci. Když mu americký prezident Harry Truman 12. října předával Medaili cti, prohlásil: „Jsem na vás hrdý, toto ocenění si skutečně zasloužíte. Myslím, že je to větší čest než být prezidentem.“ 

Reklama

  • Zdroj textu:

    II. světová/červen 2015

  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907