Revoluční vynález? Přeměna mořské vody na pitnou pomocí sluneční energie

05.12.2014 - Martin Reichman

Desolenator má být revolučním zařízením, které bude přeměňovat mořskou vodu na pitnou pomocí sluneční energie. Navíc s nízkými náklady a dlouhou životností


Reklama

Povrch Země je z 71% pokrytý vodou, ale jen zhruba 3% z tohoto množství tvoří sladká voda. O sladké a pitné vodě se proto stále častěji hovoří jako strategické surovině budoucnosti. Je tedy nasnadě, že pokud by někdo obrovské množství slané vody dokázal účinně přeměnit na vodu pitnou, postaral by se o skutečnou revoluci.

Revoluce na sekeru

Desolenator je nízkonákladové zařízení pro odsolování mořské vody. Pro svou činnost si navíc vystačí s energií ze Slunce. Zní to jako těžko uvěřitelná pohádka, zvlášť když uvážíme, že tato převratná technologie má být dostupná za pouhých 650 dolarů. K dispozici jsou již první prototypy a jejich výsledky, byť prezentované jen v rovině vyhlášení, jsou nad očekávání.

Desolenator má být schopen "vyrobit" za den až 15 litrů pitné vody, kromě nízkých pořizovacích nákladů vývojáři slibují i dlouhou, až 20letou životnost a nízké provozní náklady. Firma pro svůj projekt momentálně hledá investory a jak jinak, než dnes oblíbeným crowdfundingem. Z požadovaných 150 tisíc amerických dolarů již firma vybrala třetinu.

Pokrok v mezích technologií

Epxerimenty s odsolováním vody nejsou ničím výjimečným, stále se ale tento proces nedaří dotáhnout do dostatečně použitelného stádia. Tento způsob získávání pitné vody používají země s omezenými zdroji sladké pitné vody, zejména státy severní Afriky a země na Arabském poloostrově. Izrael například na pobřeží Středozemního moře provozuje jedno z nejúspěšnějších velkokapacitních zařízení na odsolování mořské vody s roční produkcí jedné miliardy kubíků.

I přes technologický progres je odsolená voda stále neúměrně drahá, zejména energetické náklady na její úpravu jsou značně vysoké. Odsolená voda postrádá nejen ionty sodíku a chlóru, ale ztrácí i vápníkové, hořčíkové a síranové ionty, které jsou důležité pro růst rostlin. Na porostech zavlažovaných odsolenou vodou se záhy projevil nedostatek hořčíku a zemědělci museli hnojením chybějící prvek nahradit. Do odsolené vody bylo také nutné přidávat vápenec a kyselinu sírovou. Velkým problémem je také bor, který zůstává v mořské vodě i po odsolení, a který je pro rostliny toxický.

Přeměna slané vody na pitnou je zjevně složitý proces a přetěžká výzva. Zda je Desolenator jen dalším plácnutím do vody, nebo bude tím, kdo zachrání svět, se jistě brzy dozvíme.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Huffington Post

  • Zdroj fotografií: desolenator.com

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Oceánský lapač Jenny v akci - během 12týdenní mise se mu podařilo z oceánu odstranit 10 tisíc tun odpadu.

Zajímavosti

Plynný obr 2M0437b se zrodil před pouhými několika miliony let (ilustrativní foto).

Vesmír

Žravost a obrovská pusa vysloužily rohatce brazilské (Ceratophrys cornuta) přiléhavou přezdívku „Pac-Man“ – podle jedné z prvních počítačových her, v níž nenasytný puntík s velkou pusou probíhá bludištěm a polyká vše, co se mu postaví do cesty.

Příroda
Věda

<p>Polární záře oblohu rozsvítí neonovým světlem. V Laponsku je lze pozorovat hlavně v zimě. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Cestování

Ženský akt ležící na břiše z roku 1917 od Egona Schieleho.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907