Děti v pokušení: Psychologové otestovali sílu vůle amerických a japonských dětí

Síla vůle se projevuje už v raném věku: Když děti dostanou dárek nebo bonbon s tím, že si ho mají rozbalit, potažmo sníst až později, vydrží odolávat různě dlouhou dobu. A podle nové studie se jejich motivace liší i na základě toho, odkud pocházejí

07.11.2022 - Barbora Jelínková



Psychologové z University of California navázali na slavný „marshmallow pokus“ z roku 1972: Předškolní děti při něm dostaly bonbon s tím, že pokud jej vydrží nesníst do příchodu experimentátora, získají za odměnu ještě jeden. Ne každý malý dobrovolník sice pokušení odolal, nicméně ti, kteří prokázali pevnější vůli, pak byli údajně v dospělosti úspěšnější – ačkoliv závěry proslulé studie dnes čelí řadě výhrad.

Kdo vydrží déle?

V nejnovější práci publikované v časopise Psychological Science se výzkumníci zaměřili na národnostní rozdíly mezi japonskými a americkými dětmi. Kulisy pokusu se víceméně podobaly a cílem bylo zjistit, jak dlouho dokážou malí účastníci ponechaní jen v dozoru kamer vyčkávat, než si rozbalí dárek, respektive snědí sladkost. Do experimentu s jídlem se zapojilo 26 amerických a 40 japonských dětí a v části experimentu s dárkem psychologové sledovali 32 amerických a 40 japonských dětí.

Ačkoliv se obě odměny mohou jevit téměř identické, pro děti mají zcela rozdílný význam. A tak zatímco předškoláci z USA projevili až čtyřikrát větší trpělivost v případě dárků oproti konzumaci pochoutky, jejich asijští vrstevníci se dřív vrhli na balíček – v průměru za pět minut – zato jídlu odolávali až čtvrt hodiny.

Východ versus západ

Psychologové výsledek objasňují kulturními odlišnostmi: V zemi vycházejícího slunce je zvykem čekat, než dostanou všichni strávníci svůj talíř, kdežto obyvatelé Spojených států většinou jedí rovnou.

TIP: Drsné pokusy na lidech: Psychologické experimenty s šokujícími výsledky

Naopak rozdávání dárků představuje v Americe obvykle slavnostní událost při zvláštních příležitostech, zatímco v Japonsku jsou drobné pozornosti běžné. „Naše závěry potvrzují, že v případě odložené slasti nemotivuje sílu vůle pouze individuální nastavení jedince, ale i vnější okolnosti,“ uzavírají autoři studie. 


Další články v sekci