Jako součást protiteroristické strategie financované Spojenými státy na Somálském poloostrově, nabírala somálská vláda aktivně, a v některých případech i násilně, děti do armády. Fotografie těchto malých dětí vyzbrojených účinnými zbraněmi ve válkou zničeném Mogadišu zažehly mnoho diskuzí a byly předloženy v americkém senátu jako součást rozpravy, po níž vláda USA a Rada bezpečnosti OSN vyvinuly tlak na prozatímní somálskou vládu, aby ukončila využívání dětských vojáků. Za tento snímek obdržel její autor Ed Ou cenu Young Reportage za rok 2011 na fotografickém festivalu Visa Pour l’Image.
TIP: Malí lvi plní strachu: Kdo jsou děti Islámského státu?
„Po dvě desetiletí představuje bytí ve stavu nepřetržitého konfliktu a nejistoty způsob každodenního života v Somálsku. Byl jsem fascinován i zdrcen vlivem, jaký to má na nejmladší generaci, která se narodila do války. Pro tyto děti není na jejich životech nic mimořádného. Věděl jsem, že jsem svědkem a že dokumentuji bezpráví pro okolní svět, ale pro ně je držení zbraně součástí každodenní rutiny,“ popsal svou fotografii Ed Ou
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)
HistorieRatibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, Kozuch, CC BY-SA 3.0 + Wikimedia Commons, CC0)
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)