Devět měsíců chrlí lávu, teď hrozí tsunami

18.09.2014 - Martin Reichman

Před devíti měsíci hladinu Tichého oceánu protrhla nečekaná erupce. Z mořské hladiny začal růst nový ostrov, který dodnes chrlí lávu a obrovské množství popela


Reklama

Nově vznikající vulkanický ostrůvek se původně nacházel přibližně 500 metrů jihovýchodně od neobydleného vulkanického ostrova Nišino šima. Nekonečný proud lávy ale způsobil, že se nově vzniklý ostrov nejprve spojil se svým sousedem, aby jej nakonec pohřbil pod nánosem magmatu.

Ani poté ale sopečná činnost neustala a ostrov nadále rychle roste. Vědci se tak nyní zabývají otázkou, zda překotný růst nemůže být nebezpečný, přestože se ostrov nachází přibližně 500 kilometrů od japonského pobřeží.

Obava z tsunami

Podle vědců z Tokijské univerzity dokonce hrozí, že by se část tohoto hybridního ostrova mohla utrhnout a zhroutit se do moře. Simulace, kterou vytvořil japonský vědec Fukashi Maeno ukazuje, že by v takovém případě mohlo dojít k velké vlně tsunami, která by bez problémů smetla obyvatele ostrova Čičidžima vzdáleného jen 2 kilometry od nebezpečného vulkánu. Na ostrově přitom žije přes 2 tisíce obyvatel.

Dalším nebezpečím, které vědci zvažují je možná exploze celého ostrova. K té by mohlo dojít v případě, že by magma uzavřelo kužel sopky.

  • Zdroj textu:

    Japan Coast Guard

  • Zdroj fotografií: Japan Coast Guard

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle islámského práva musí muž mezi své ženy zcela spravedlivě rozdělit peníze, čas, sex, pozornost a mnoho dalšího. 

Revue

Ruch a nelidské skřeky přilákaly paní mistrovou do dílny tiskařské manufaktury. Když vejde, rázem na ni jdou mrákoty. Nad knihtiskem visí pověšených čtyřiadvacet koček...

Historie

Nové bionické oko s perovskitovými nanosenzory.

Věda

Snímky systému ATLAS s objevenou planetkou 2019 LD2.

Vesmír

Mořský plž Cratena peregrina běžně žije na mořském dně ve Středozemním moři a Atlantiku u pobřeží Iberského poloostrova, Senegalu a u Kanárských ostrovů.

Příroda

Dvojice ostrůvků Gardner Pinnacles je jedinou viditelnou částí sopky Pūhāhonu. Podle nových měření má vulkán téměř dvojnásobný objem horniny než doposud největší sopka světa Mauna Loa.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907