Bangladéšská Dháka: Nejhorší místo na světě

02.09.2014 - Roman Polach

Špatných, mizerných a ošklivých míst je na světě velké množství, napadlo vás ale někdy, jaké místo na Zemi je tím nejhorším k životu? Adeptů bude asi více, horkým kandidátem je ale bezpochyby bangladéšská Dháka


Reklama

Třiadvacátého dubna 2013 se na osmipatrové budově Rana Plaza na předměstí hlavního města Bangladéše objevily velké trhliny, a mnozí zaměstnanci proto továrnu urychleně opustili. Na místo dorazil stavební inženýr, který konstatoval, že objekt není bezpečný. Jenže vedení fabriky veškeré obavy odmítlo a nařídilo zaměstnancům přijít další den do práce.

Kvůli častým výpadkům elektřiny (v Dháce se opakují i padesátkrát za den) fungovaly v horních patrech budovy obrovské generátory, jejichž provoz narušoval už tak chatrnou statiku objektu. Když se pak následujícího rána zapnuly, továrna se zřítila a v troskách zahynulo 1 129 lidí a dalších 2500 bylo zraněno. Došlo k tomu přitom jen pár měsíců poté, co při požáru jiné továrny na předměstí Dháky zemřelo 117 lidí.

Tvrdý život v textilní velmoci

V Bangladéši funguje okolo pěti tisíc textilních továren, které vyrábějí oblečení pro řadu známých oděvních značek po celém světě. Textilní průmysl představuje 80 procent bangladéšského exportu a zaměstnává více než 40 procent obyvatel v práceschopném věku. Když se nedávno tamní zaměstnanci vydali demonstrovat za zvýšení platu zhruba z osmi set korun měsíčně na dva tisíce, policie proti nim použila slzný plyn a gumové projektily.

TIP: Přelidněný Bangladéš: Vydejte se na plavbu mořem lidstva

Společnost The Economist Intelligence Unit vypracovala loni žebříček nejhorších světových míst k životu, přičemž brala v úvahu kritéria jako politickou stabilitu, úroveň zdravotní péče, vzdělání nebo infrastrukturu – a Dháku zařadila hned na druhé místo. Hůře už dopadl jen syrský Damašek zmítaný občanskou válkou. Většina cizinců při návštěvě Dháky nejhůř hodnotí naprosto chaotickou dopravu. Kvůli všudypřítomným dopravním zácpám může překonání několikakilometrové trasy trvat i hodiny. K tomu připočtěte permanentní hluk, žebráky, špínu, znečištěný vzduch a získáte alespoň přibližnou představu, proč se toto město považuje za téměř nejhorší místo k životu na světě. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír
Historie

Italské tanky M13/40 postupují africkou pouští. Část Nichollsových obětí tvořily tyto stroje

Válka

Dunajskou deltu obývá nějvětší kolonie pelikánů bílých v Evropě.

Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907