Reklama


Diamantová horečka: Kilometr hluboká díra do Země

12.06.2013 - Richard Guryča

V roce 1866 objevil malý chlapec na břehu řeky Veld nedaleko dnešního města Kimberley v Jihoafrické republice třpytivý kámen. Když se zpráva o nálezu diamantu dostala do novin, propukla na místě nefalšovaná diamantová horečka


Reklama

K vyhloubení druhé největší uměle vytvořené těžební jámy světa vedla jihoafrické kolonisty touha po diamantech. Hornina na povrchu byla brzy propátrána a prospektoři proto museli jít do stále větší hloubky. Postupem času tak vznikla Velká díra (Big hole) o průměru pěti set metrů, vyhloubená až do hloubky 1 097 m. Kopalo se především krumpáči, a propast tak vznikla pouze s použitím těch nejjednodušších technických prostředků.

Hledači diamantů zde vytěžili 2 700 kg drahých kamenů v hodnotě zhruba 40 miliard eur. Mimo jiné se zde našel více než osmdesátikarátový, slavný diamant s názvem Hvězda Afriky. Při hledání diamantů bylo nutné vytěžit 22,5 milionu tun horniny, jež se na povrch dostávala soustavou lanovek.

Z osady horníků vzniklo městečko s názvem New Rush, v němž žilo asi třicet tisíc hledačů diamantů. A 5. června 1873 jej přejmenovali na Kimberly po britském ministrovi pro kolonie Johnu Wodehousovi, hraběti z Kimberley.

V roce 1873 založil na místě bývalý neúspěšný londýnský herec Barney Barnato těžební společnost Kimberley Central Mine a do pěti let se stal multimilionářem. Po roce 1914 byl důl kvůli klesající produktivitě, spojené se stále větším rizikem těžby, uzavřen a z části zatopen vodou. Dnes je vyhledávanou turistickou atrakcí.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z lovce kořistí

mumifikovaný pes
kde: USA | muzeum: Southern Forest World

Psal se zhruba rok 1960, když se jistý pes při lovu vrhl za kořistí do díry v kořenech kaštanu. Nora, kterou objevil, navazovala na dutinu uvnitř kmene, a tak se chlupáč jal šplhat. Jenže po osmi a půl metrech se prostor zúžil a z lovce se stala kořist. Uvězněné zvíře se nedokázalo zachránit a nakonec uhynulo žízní. Třísloviny, jež dřevo kaštanu vylučuje, se postaraly o konzervaci mršiny, takže když nebohého psa v roce 1980 našli pracovníci dřevařské společnosti Kraft Corporation, připomínal mumii. Objev pak věnovali muzeu Southern Forest World v americké Georgii a jeho zaměstnanci začali zvířeti přezdívat „stuckie“ – od slova „stuck“, tedy „uvíznout“.

Zajímavosti

Z Rudolfa vyrostl inteligentní a vzdělaný mladý muž

Historie
Reklama

Hydronaut bude přesně simulovat podmínky v kosmu – ani na jeho palubě nesmí dojít k žádné chybě.

Zajímavosti

Emma Haruka Iwao

Věda

Start nosné rakety Delta 4 se satelitem WGS-10 

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907