Diamantová horečka: Kilometr hluboká díra do Země

12.06.2013 - Richard Guryča

V roce 1866 objevil malý chlapec na břehu řeky Veld nedaleko dnešního města Kimberley v Jihoafrické republice třpytivý kámen. Když se zpráva o nálezu diamantu dostala do novin, propukla na místě nefalšovaná diamantová horečka


Reklama

K vyhloubení druhé největší uměle vytvořené těžební jámy světa vedla jihoafrické kolonisty touha po diamantech. Hornina na povrchu byla brzy propátrána a prospektoři proto museli jít do stále větší hloubky. Postupem času tak vznikla Velká díra (Big hole) o průměru pěti set metrů, vyhloubená až do hloubky 1 097 m. Kopalo se především krumpáči, a propast tak vznikla pouze s použitím těch nejjednodušších technických prostředků.

Hledači diamantů zde vytěžili 2 700 kg drahých kamenů v hodnotě zhruba 40 miliard eur. Mimo jiné se zde našel více než osmdesátikarátový, slavný diamant s názvem Hvězda Afriky. Při hledání diamantů bylo nutné vytěžit 22,5 milionu tun horniny, jež se na povrch dostávala soustavou lanovek.

Z osady horníků vzniklo městečko s názvem New Rush, v němž žilo asi třicet tisíc hledačů diamantů. A 5. června 1873 jej přejmenovali na Kimberly po britském ministrovi pro kolonie Johnu Wodehousovi, hraběti z Kimberley.

V roce 1873 založil na místě bývalý neúspěšný londýnský herec Barney Barnato těžební společnost Kimberley Central Mine a do pěti let se stal multimilionářem. Po roce 1914 byl důl kvůli klesající produktivitě, spojené se stále větším rizikem těžby, uzavřen a z části zatopen vodou. Dnes je vyhledávanou turistickou atrakcí.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Knihovna v egyptské Alexandrii hořela hned několikrát.

Historie

Koláž zachycuje průběh úplného zatmění Slunce (zleva doprava). Uprostřed je patrná i tvář Měsíce, díky jevu nazývanému „popelavý svit“, zatímco zakrytý disk hvězdy obklopuje paprskovitá koróna. Na začátku a na konci úkazu jsou vidět oslnivé kapičky slunečního světla a také narůžovělá obálka stálice, tzv. chromosféra.

Vesmír
Zajímavosti

K většině katapultáží dochází nízko u země, nebo přímo po nechtěném kontaktu s ní (nehoda  britského harrieru v Afghánistánu, 2009).

Válka

Zničení slovanské svatyně na Rujáně roku 1168 na plátně Lauritse Tuxena z druhé poloviny 19. století. Povalení Svantovítovy sochy přihlíží dánský král Valdemar a roskildský biskup Absalon.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907