Dinosauří diskotéka na ostrově Skye odhaluje život jurských dinosaurů

03.12.2015 - Stanislav Mihulka

Na skotském ostrově Skye objevili místo se spoustou stop dinosaurů z období jury. Je to jako taneční parket z druhohor


Reklama

Na malebném ostrově Skye ze souostroví Vnitřní Hebridy ve Skotsku objevili paleontologové stovky otisků býložravých dinosaurů, kteří zde žili před 170 miliony let. Je to momentálně největší naleziště z dob velkých dinosaurů v celém Skotsku.

Místní dinosauři byli primitivní sauropodi, příbuzní pozdějších a velmi dobře známých brontosaurů a diplodoků. Podle tvaru a uspořádání stop vědci odvodili, že dinosauři ze Skye měřili minimálně 15 metrů na délku a vážili přes 10 tun. Stopy zde zanechali v mělké laguně se slanou vodou, která zde tehdy byla.

TIP: Pláže ostrova Wight ukrývaly kosti dvojice spinosaurů

Jde o první pořádný důkaz přítomnosti sauropodů ve Skotsku. Dosavadní nálezy těchto monumentálních dinosaurů ve Skotsku nestály v podstatě za řeč – doposud se zde podařilo objevit jen několik kostí a kousky zubů. Paleontologové mají radost, protože fosilie právě z tohoto období – střední jury – jsou po světě velmi vzácné. Objev stop na ostrově Skye je jedním z mála, které máme k dispozici.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Edinburgh, Scottish Journal of Geology

  • Zdroj fotografií:

    University of Edinburgh, Jon Hoad, CC BY-SA 4.0

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907