Dinosauří diskotéka na ostrově Skye odhaluje život jurských dinosaurů

03.12.2015 - Stanislav Mihulka

Na skotském ostrově Skye objevili místo se spoustou stop dinosaurů z období jury. Je to jako taneční parket z druhohor


Reklama

Na malebném ostrově Skye ze souostroví Vnitřní Hebridy ve Skotsku objevili stovky otisků býložravých dinosaurů, kteří zde žili před 170 miliony let. Je to momentálně největší naleziště z dob velkých dinosaurů v celém Skotsku.

Místní dinosauři byli primitivní sauropodi, příbuzní pozdějších a velmi dobře známých brontosaurů a diplodoků. Podle tvaru a uspořádání stop vědci odvodili, že dinosauři ze Skye měřili minimálně 15 metrů na délku a vážili přes 10 tun. Stopy zde zanechali v mělké laguně se slanou vodou, která zde tehdy byla.

Jde o první pořádný důkaz přítomnosti sauropodů ve Skotsku. Dosavadní nálezy těchto monumentálních dinosaurů ve Skotsku nestály za řeč – jen pár nějakých kostí a kousky zubů.

Paleontologové mají radost, protože fosilie právě z tohoto období – střední jury – jsou po světě velmi vzácné. Objev stop na ostrově Skye je jedním z mála, které máme k dispozici.

  • Zdroj textu:

    University of Edinburgh, Scottish Journal of Geology

  • Zdroj fotografií: Jon Hoad / University of Edinburgh

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Mnoho exemplářů hry nezůstalo, a pokud ano, jde o pouhé fragmenty

Historie

Děti otročící na plantážích chodí oblečené jako jejich vrstevníci jinde na světě, žijí však v extrémní chudobě. Pod hranicí extrémní chudoby, tedy s méně než 44 korunami na den, žije v například Burkině Faso 43,7 % obyvatel.

Zajímavosti

V přední části trupu se nacházela dvoudílná nákladová vrata, díky nimž se do letadla dal naložit například střední tank.

Válka

Superraketa Energija před prvním startem v květnu 1987 s portrétem Valentina Gluška

Vesmír

Raketová létající ryba

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907