Na skotském ostrově Skye objevili místo se spoustou stop dinosaurů z období jury. Je to jako taneční parket z druhohor
Na malebném ostrově Skye ze souostroví Vnitřní Hebridy ve Skotsku objevili paleontologové stovky otisků býložravých dinosaurů, kteří zde žili před 170 miliony let. Je to momentálně největší naleziště z dob velkých dinosaurů v celém Skotsku.
Místní dinosauři byli primitivní sauropodi, příbuzní pozdějších a velmi dobře známých brontosaurů a diplodoků. Podle tvaru a uspořádání stop vědci odvodili, že dinosauři ze Skye měřili minimálně 15 metrů na délku a vážili přes 10 tun. Stopy zde zanechali v mělké laguně se slanou vodou, která zde tehdy byla.
TIP: Pláže ostrova Wight ukrývaly kosti dvojice spinosaurů
Jde o první pořádný důkaz přítomnosti sauropodů ve Skotsku. Dosavadní nálezy těchto monumentálních dinosaurů ve Skotsku nestály v podstatě za řeč – doposud se zde podařilo objevit jen několik kostí a kousky zubů. Paleontologové mají radost, protože fosilie právě z tohoto období – střední jury – jsou po světě velmi vzácné. Objev stop na ostrově Skye je jedním z mála, které máme k dispozici.
University of Edinburgh, Scottish Journal of Geology
University of Edinburgh, Jon Hoad, CC BY-SA 4.0
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)