Reklama


Dlouhá historie nemoci roztomilých medvídků: Pravda o „koalím HIV“

15.08.2018 - Zuzana Teličková

Analýza vzorků DNA odebraných z kůže muzejních exponátů koalů dokázala, že retroviry, s nimiž se tato zvířata neustále potýkají, byly problémem mnohem dříve, než se vědci domnívali

<p>Vzorky z muzejních exemplářů prokázaly, že australští koalové trpěli už před 120 lety ve velké míře retrovirem KoRV </p><p> </p>

Vzorky z muzejních exemplářů prokázaly, že australští koalové trpěli už před 120 lety ve velké míře retrovirem KoRV 

 


Reklama

Retroviry (u lidí například HIV) jsou schopny pomocí reverzní transkriptázy přepsat svou genetickou informaci do DNA, kterou následně včlení do genomu hostitelské buňky. KoRV – koalí retrovirus – je jediným známým retrovirem, který v současné době napadá genom zvířat. Téměř všichni koalové v severní Austrálii mají tzv. endogenní KoRV, což znamená, že retrovirus se stal permanentní součástí jejich DNA.

Koalí HIV

Vědci odebrali DNA z 28 exemplářů pocházejících z doby od konce 19. století po osmdesátá léta 20. století a extrahovali mitochondriální DNA z osmnácti z nich. K jejich překvapení jenom tři vzorky nebyly pozitivní na KoRV.

„Čekali jsme, že u těchto starších exemplářů bude KoRV mnohem méně rozšířený a že odhalíme mnoho změn, jak se KoRV postupně měnil z infekčního viru na pevnou součást genomu,“ vysvětluje Alex Greenwood z Leibnizova institutu v Berlíně.

TIP: Koalové v Austrálii trpí chlamydiovou infekcí: Léčba antibiotiky jim nepomáhá

Sekvence KoRV u starých i nových vzorků jsou však téměř shodné, takže KoRV musel být hojně rozšířen již před 120 lety. Greenwood doufá, že studiem viru u koalů získá nové poznatky o tom, jak se retroviry zabydlují v hostiteli, a že nové poznatky posunou výzkum retrovirů napadajících člověka.

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ilustrace průběhu úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019 znázorňuje postup měsíčního kotouče zemským polostínem (tzv. penumbra) i plným stínem (tzv. umbra). Všechny časové údaje odpovídají středoevropskému času (SEČ).

Vesmír

Když začal mramor Tádž Mahalu žloutnout, vynalezli si Indové metodu jeho čištění - stavbu pokryli říčním bahnem, které nečistoty vysálo.

Historie

Bílý kůň z Uffingtonu patří po Stonehenge k nejslavnějším pravěkým památkám v Británii. Obr z Cerne Abbas zase zosobňuje boha plodnosti. Možná jde však jen o podařený žert.

Zajímavosti

Násilí ve filmech přibývá. Naštěstí to nemá dopad do reálného světa.

Věda

Osmanská kavalerie našla během války větší uplatnění, než například jezdci na západní frontě

Válka

Rudá planeta v průzračné atmosféře a během globální prachové bouře

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907