Dlouhozobka svízelová: Lišaj, co připomíná kolibříka

11.07.2013 - Marek Telička


Reklama

Dlouhozobka svízelová (Macroglossum stellatarum) patří do čeledi lišajovitých. Svým dlouhým sosákem a vznášivým způsobem letu, který doprovází bzučivý zvuk neustále kmitajících křídel, připomíná kolibříka sajícího nektar z květu. Podle teorie konvergentní evoluce je tato podobnost logickým důsledkem podobného životního stylu a podmínek obou těchto živočišných druhů.

Dlouhozobka létá ve dne a zejména za slunečných dní, ale je možné spatřit ji při svítání, za soumraku a dokonce za deště, což je u této čeledi poměrně nezvyklé. Dlouhozobka je rozšířená ve velké části Eurasie a v části Afriky od Portugalska až po Japonsko, ale stálý výskyt je zaznamenán pouze v teplejších oblastech. Tento silně migrující druh ovšem může být v létě spatřen prakticky v kterékoli části západní polokoule.

U nás se dlouhozobka začíná objevovat počátkem léta, kdy dospělí jedinci přilétají z jihu. Vývoj od vajíčka po imágo je poměrně rychlý, takže dlouhozobky nepřezimují a zhruba na konci srpna odlétají zpět. Rozpětí jejich křídel je asi 40–45 mm.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ochočené lišky vyhledávají přítomnost svých majitelů a ochotně se učí i různým trikům.

Zajímavosti
Revue

Mayská pyramida v San Andrés v Salvadoru vznikla krátce po zničující erupci v šestém století našeho letopočtu.

Věda

Markýze z Tavory nechal Pombal lámat v kole. Manželka markýze musela velkolepému představení přihlížet a poté sledovat i popravu vlastních dětí.

Historie

Mnohé stroje MiG-17 severovietnamského letectva měly nápadité kamufláže.

Válka

Přestože v dávné historii zřejmě tekla po povrchu Marsu voda a byly na něm i velká jezera, posledních několik milionů let je rudá planeta mimořádně vyprahlým místem.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907