DNA vytažená z pavučiny spolehlivě prozradí lovce i jeho kořist

30.11.2015 - Stanislav Mihulka

Pavučiny fungují jako výtečné lapače DNA ze všeho, co se pavučiny dotkne


Reklama

Molekulární detektivové z Univerzity Notre Dame v americké Indianě dokázali, že i samotná pavučina obsahuje spoustu DNA a může být zdrojem zajímavým informací.

Zjistili to během veselých experimentů s černými vdovami, tedy snovačkami. Tři obávané jedovaté pavouky nějaký čas krmili cvrčky. Pak odebrali vzorky pavučin těchto černých vdov, vytáhli z nich DNA a přečetli ji. Ukázalo se, že v pavučinách je DNA černých vdov i požíraných cvrčků.

Badatelé prokázali DNA pavouků i cvrčků ve všech zkoumaných vzorcích. Také zjistili, že tuto DNA lze objevit nejméně 88 dní poté, co pavučinu opustili dotyční živočichové. Jak se zdá, pavučiny jsou výborné lapače DNA, čehož by šlo využít v dalším výzkumu i v praktických aplikacích. Pavučiny jsou totiž skoro všude.

  • Zdroj textu:

    PLoS ONE

  • Zdroj fotografií: Shenrich91 / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Rorschach chtěl svým testem odhalovat schizofrenii, tedy duševní nemoc související se selháváním myšlenkových procesů a sníženým vnímáním emocí.

Zajímavosti

Svobodné zednářství

Historie

Pozemní personál britského a francouzského letectva si krátí dlouhou chvíli u krytu s nápisem upomínajícím na adresu britských premiérů

Válka

Umělá inteligence značně vylepší provoz satelitů pro dálkový průzkum Země.

Vesmír

Bakteriální kultury v experimentu

Věda
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907