Dnešní lidská noha mumifikována pradávným egyptským postupem

31.05.2015 - Stanislav Mihulka

Vědci dokázali napodobit postup mumifikace starověkých Egypťanů a kontrolovali jeho průběh moderními zobrazovacími metodami


Reklama

Starodávní Egypťané mumifikovali své milované, aby si ji uchovali natrvalo. Mumie dodnes vzbuzují velké vážně, přesto stále ještě přesně nevíme, jak mumii správně vyrobit. Vědci se proto rozhodli, že se pokusí mumifikovat lidskou nohu a že k tomu využijí pradávné recepty Egypťanů. Svůj ambiciózní plán uskutečnili díky lidskému tělu, které jeho dřívější majitel věnoval pro vědecké účely.

Badatelé umístili vybranou tkáň, tedy nohu, do slaného roztoku pak sledovali postupující procesy pokročilými mikroskopovacími a zobrazovacími technikami. Většinu toho, co dnes o víme o mumifikaci u Egypťanů, přitom pochází od antického řeckého filozofa Hérodota, který žil v pátém století před naším letopočtem.

Experiment byl nakonec téměř ve všech ohledech úspěšný, jen trval nápadně déle, než mumifikace ve starém Egyptě. Vědcům celá procedura zabrala téměř sedm měsíců, zatímco Egypťané to zvládli za dva měsíce. Prý je v tom odlišnost klimatu. Ve švýcarské laboratoři je přece jen méně sucho a horko, než v Egyptě.

Reklama

  • Zdroj textu:

    LiveScience, Anatomical Record

  • Zdroj fotografií: Anatomical Record (2015)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907