Do města ve vzducholodi s pohonem na mořské řasy

07.09.2013 - Igor Mahal

Na fosilní paliva zapomeňte. Francouzský architekt Vincent Callebaut představil originální koncept dopravního prostředku budoucnosti Hydrogenase. Gigantická vzducholoď je navíc velmi ekologická. Svou energii bude totiž čerpat z mořských řas


Reklama

Hydrogenase má podobu čtyřistametrové vertikální vzducholodě, která se pohybuje ve výšce 2 tisíc metrů a na svou palubu pojme až 200 tun nákladu. Pohybovat se přitom bude rychlostí 175 km/h. Místo klasických letišť navrhuje Callebaut používat speciální plovoucí farmy s mořskými řasami, které by rovnou posloužily k tankování paliva.

Jelikož se bude palivo pro Hydrogenase získávat z obnovitelných zdrojů energie, má koncept podle svého tvůrce velkou budoucnost. Callebaut je přesvědčen, že za několik let podobné projekty nahradí stávající – ekologicky i ekonomicky nevyhovující – dopravní prostředky. Představa jistě velmi lákavá. Navíc v době, kdy se neustále zvyšuje cena ropy i její negativní vliv na životní prostředí. O využití mořských rostlin místo klasických fosilních paliv se mluví poměrně dlouho, zatím se ovšem nápad nikomu nepodařilo realizovat. Francouzský vizionář přesto věří, že jeho projekt se nejpozději v roce 2030 stane skutečností.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: techlivez.com, dezeen.com

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Winston Churchill s manželkou Clementine na návštěvě v Soestdijkském paláci. Vedle Churchilla stojí princ Bernhard a nizozemská královna Juliána s dětmi.

Historie

V Cockaigne neexistovala nouze, násilí, ba ani práce a pečené husy tam létaly přímo do úst.

Zajímavosti

Fukušimské tritium bude podle vědců v mořské vodě v nesmírně malé koncentraci, odpovídající extrémně zředěným homeotickým přípravkům.

Věda

Kamenná exoplaneta GJ 367b obkrouží svou mateřskou hvězdu za pouhých osm hodin. Na jejím povrchu zřejmě panuje teplota kolem 1 500 °C.

Vesmír

Chvostoskoci (Collembola) jsou řádem šestinohých bezobratlých živočichů, kteří v širším smyslu patří mezi hmyz. Žijí v půdě nebo na jejím povrchu, někdy však i na vodní hladině či na okrajích ledovců. Už podle tohoto výčtu je zřejmé, že jde o velmi odolnou a přizpůsobivou skupinu.

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907